Swędzik jesienny

Swędzik jesienny

Neotrombicula autumnalis

 

 

 

 

 

 

 

Jest to czerwony, czasem pomarańczowy gatunek roztocza rozpowszechniony na północnej półkuli; w Europie, wschodniej i środkowej Azji oraz Ameryce Północnej.

Larwy swędzika przysysają się do żywiciela i nacinają powierzchnię skóry ostrzami swych chelicerów (szczękoczułków), po czym zagłębiając się w naskórek, wydzielają ślinę bogatą w enzymy. Żerujące larwy mogą wywołać u człowieka schorzenie dermatologiczne, określane jako trombikuloza. Roztocza Neotrombicula autumnalis atakują także zwierzęta, w tym psy i koty. Narażone są zwłaszcza te, mające dostęp do mokrej roślinności.

Objawy zakażenia

Neotrombikuloza, zwana też czasem trombikulozą lub trombidiozą, to ektoparazytoza związana z czasową infestacją larwami swędzika jesiennego, ewentualnie innymi przedstawicielami roztoczy z rodziny Trombiculidae,

Samo uszkodzenie powłok skóry przez larwę jest bezbolesne. Pośród późniejszych objawów klinicznych na pierwszy plan wysuwa się świąd i zmiany skórne.

W przypadku klasycznej neotrombikulozy, jako że larwy zazwyczaj szybko same opuszczają żywiciela (często nie są już obecne w momencie konsultacji medycznej), a świąd ustępuje.

Niepokój budzi potencjał N. autumnalis do przenoszenia innych chorób w tym boreliozy

  DIAGNOSTYKA PASOŻYTÓW I LECZENIE
  Precyzyjnie wykrywamy obecność ok 160 różnych pasożytów,
możliwa jest także ich eliminacja bez żadnych leków

Obecnie jedyna taka oferta na rynku
Diagnozujemy i eliminujemy także boreliozę
oporną na inne terapie
 
BRM-MED Sp. z o.o.  Przychodnia Biorezonansu i Terapii Rife
al. Jana Chrystiana Szucha 11A/24 Warszawa

© 2012 BRM-MED Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zakaz kopiowania fragmentów lub całości tekstu bez zgody autora i właściciela Portalu