Swędzik jesienny
Neotrombicula autumnalis

Jest to czerwony, czasem pomarańczowy gatunek roztocza rozpowszechniony na północnej półkuli; w Europie, wschodniej i środkowej Azji oraz Ameryce Północnej.
Larwy swędzika przysysają się do żywiciela i nacinają powierzchnię skóry ostrzami swych chelicerów (szczękoczułków), po czym zagłębiając się w naskórek, wydzielają ślinę bogatą w enzymy. Żerujące larwy mogą wywołać u człowieka schorzenie dermatologiczne, określane jako trombikuloza. Roztocza Neotrombicula autumnalis atakują także zwierzęta, w tym psy i koty. Narażone są zwłaszcza te, mające dostęp do mokrej roślinności.
Objawy zakażenia
Neotrombikuloza, zwana też czasem trombikulozą lub trombidiozą, to ektoparazytoza związana z czasową infestacją larwami swędzika jesiennego, ewentualnie innymi przedstawicielami roztoczy z rodziny Trombiculidae,
Samo uszkodzenie powłok skóry przez larwę jest bezbolesne. Pośród późniejszych objawów klinicznych na pierwszy plan wysuwa się świąd i zmiany skórne.
W przypadku klasycznej neotrombikulozy, jako że larwy zazwyczaj szybko same opuszczają żywiciela (często nie są już obecne w momencie konsultacji medycznej), a świąd ustępuje.
Niepokój budzi potencjał N. autumnalis do przenoszenia innych chorób w tym boreliozy
WYKONUJEMY TEST NA 180 RÓŻNYCH PASOŻYTÓW
Także oczyszczanie z pasożytów
Obecnie jedyna taka oferta na rynku Również zabiegi na boreliozę BRM-MED Sp. z o.o. Przychodnia Biorezonansu i Terapii Rife
al. Jana Chrystiana Szucha 11A/24 Warszawa
|