Wszy

Wszy

To pasożytnicze owady powodujące wszawicę u ludzi. Dzieli się ją na głowową (pediculosis capillitii), odzieżową (pediculosis vestimenti) i łonową (pediculosis pubis).

wesz głowowa (Pediculus humanus capitis)

Wszy żyją tylko na człowieku. Obecnie wszy ubraniowe są uznawane za jeden z wszą głowową gatunek mieszczący się w zakresie zmienności gatunkowej. Przyciąga je zapach potu ludzkiego, po którym rozpoznają żywiciela. Wesz ludzka jest spłaszczona grzbietowo-brzusznie, ma krótką głowę oraz barwę biało-szarą i od 2 do 4 mm długości. Przednia część głowy jest zwężona. Idealne warunki do rozwoju wszy to wysoka temperatura 28–32 st. C oraz wilgotność. Długość życia jest uzależniona od poziomu wilgotności, temperatury i zasobności w pożywienie. Samica składa około 100 jaj (gnid), zamocowanych u nasady włosa lub ubrania. Rozwój trwa kilkanaście dni. Wszy głowowe najczęściej bytują za uszami oraz w okolicy potylicznej. Wszy odzieżowe pasożytują na całym ciele osłoniętym przez ubranie. Jaja wszy odzieżowej przyczepiają się do włókien odzieży. Rzadziej jaja wszy ubraniowej przyczepiają się do owłosionej części klatki piersiowej lub pach.

 

wesz odzieżowa (pediculosis vestimenti)

wesz_ubraniowa
Wszy rozprzestrzeniają się w czasie kontaktu bezpośredniego oraz podczas używania tych samych ubrań, grzebienia i szczotki do włosów, spanie w tym samym łóżku. Wesz głowowa najczęściej występuje u dzieci ze szkoły podstawowej. Wszawica odzieżowa występuje najczęściej wśród żołnierzy, bezdomnych, więźniów i jest nazywana „chorobą włóczęgów” lub „chorobą wagabundy”.
.
Objawy zakażenia
w miejscu ukłucia powstają bardzo swędzące grudki zapalne,
drapanie sprzyja powstaniu zakażenia bakteryjnego,
z rozdrapań wypływa surowiczo-ropna wydzielina i pojawią się strupy,
węzły chłonne w okolicy zmian skórnych powiększają się i są bolesne w dotyku,
charakterystyczne białe jaja we włosach luba na ubraniu,
znalezienie aktywnego stadium rozwojowego – larwy,
Wszy mogą przenosić wiele groźnych chorób zakaźnych takich jak: dur powrotny, tyfus plamisty, dżuma, gorączka okopowa.
.
Wesz łonowa (Pthirus pubis)
Wesz łonowa ma odcień biało-szary i osiąga długość od 1 do 2,5 mm. Budową jest zbliżona wszy ludzkiej. Samica składa około 30 jaj. Wesz łonowa pasożytuje najczęściej w okolicy łonowej, na owłosionym kroczu, pod pachami, na rzęsach, brwiach i na owłosionym torsie. Wesz pozostaje przyczepiona w danym miejscu przez wiele dni, ssąc krew co jakiś czas. Pasożyt przytwierdza się blisko nasady włosów, co uniemożliwia oderwanie jej podczas ruchu. Samica może przemieszczać się po całym ciele lub przechodzić na inne osoby znajdujące się najbliżej, szukając partnera do kopulacji. Do zarażenia wszą łonową dochodzi zwykle podczas stosunku płciowego lub podczas spania w jednym łóżku, możliwe jest również zakażenie przez noszenie wspólnych ubrań.
 .

Objawy zakażenia
powtarzający się świąd w miejscu pasożytowania wszy,
uszkodzenie skóry od drapania,
wypryski i krosty,
sinoniebieskie plamy o średnicy ok 0,5 mm w miejscach ugryzienia.

  DIAGNOSTYKA PASOŻYTÓW I LECZENIE
  Precyzyjnie wykrywamy obecność ok 160 różnych pasożytów,
możliwa jest także ich eliminacja bez żadnych leków

Obecnie jedyna taka oferta na rynku
Diagnozujemy i eliminujemy także boreliozę
oporną na inne terapie
 
BRM-MED Sp. z o.o.  Przychodnia Biorezonansu i Terapii Rife
al. Jana Chrystiana Szucha 11A/24 Warszawa

Więcej informacji o pasożytach

Zarażenia pasożytami są pospolite i mogą powodować poważne konsekwencje zdrowotne. Dlatego ważne jest, by regularnie poddawać się badanie na pasożyty. Zwłaszcza narażone są na nie dzieci, u których pasożyty mogą powodować poważne trudności zdrowotne. Przykładami pasożytów krwi są przywra krwi, które nieleczone mogą prowadzić do poważnych schorzeń. Innym częstym pasożytem jest lamblia, której lamblia objawy bywają trudne do spostrzeżenia. Choroby takie jak motylica wątrobowa, czy rzęsistek pochwowy, wywoływane przez pasożyty, wymagają szybkiego i efektywnego pasożyty leczenie. Dlatego ważne jest respektowanie zasad higieny i częste poddawanie się badaniom, żeby przeciwdziałać zarażeniom pasożytami.

© 2012 BRM-MED Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zakaz kopiowania fragmentów lub całości tekstu bez zgody autora i właściciela Portalu