Dżuma świń

Strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka) m.in. w celach statystycznych
Bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia końcowego

Afrykański pomór świń (dżuma świń)

Pestis_africana_suum

Dżuma świń (Pestis africana suum) to wirusowa, posocznicowa choroba świń i dzików o przebiegu ostrym lub przewlekłym. Zmiany sekcyjne są podobne do klasycznego pomoru świń. Występuje bardzo silna wybroczynowość, pericarditis, zapalenia płuc i stawów.

Choroba ta po raz pierwszy była obserwowana w 1833 r, a potem w Kenii w 1910 roku u świń, które miały kontakt z dzikimi afrykańskimi świniami. Do roku 1957 choroba ta dotyczyła tylko pewnych regionów Afryki. W roku 1957 po raz pierwszy wystąpiła w Europie w Portugalii. W 1960 w Hiszpanii, 1964 we Francji, w 1967 roku we Włoszech. W 2012 roku afrykański pomór świń zaobserwowano w Rosji – m.in. na Kubaniu i w obwodzie twerskim oraz na Ukrainie. Najprawdopodobniej występowała również w innych krajach europejskich lecz nie została rozpoznana. Jest to jedna z najgroźniejszych chorób świń.

Choroba ma naturę pandemiczną, podejrzewa się, iż pierwotnie świnie zaraziły się tym wirusem od ludzi, a obecnie sporadycznie dochodzi do zakażenia ludzi przez świnie. U ludzi nie dochodzi zwykle do rozwoju choroby, ale jedynie występuje nosicielstwo wirusa. Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt i od zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi. W przypadku terenów o wysokim zagęszczeniu gospodarstw utrzymujących świnie, rozprzestrzenianie się wirusa między gospodarstwami jest stosunkowo łatwe za pośrednictwem osób odwiedzających gospodarstwo, jak również przez zakażoną paszę, wodę, wyposażenie oraz skarmianie zwierząt odpadami kuchennymi. Zakaźne są także wyroby z wieprzowiny.

 

 

  DIAGNOSTYKA PASOŻYTÓW I LECZENIE
  Precyzyjnie wykrywamy obecność ok 160 różnych pasożytów,
możliwa jest także ich eliminacja bez żadnych leków

Obecnie jedyna taka oferta na rynku
Diagnozujemy i eliminujemy także boreliozę
oporną na inne terapie
 
BRM-MED Sp. z o.o.  Przychodnia Biorezonansu i Terapii Rife
al. Jana Chrystiana Szucha 11A/24 Warszawa

© 2012 BRM-MED Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zakaz kopiowania fragmentów lub całości tekstu bez zgody autora i właściciela Portalu