Rzęsistek pochwowy – objawy zakażenia, przyczyny, diagnostyka, leczenie, powikłania

Rzęsistek pochwowy (Trichomonas vaginalis)
Rzęsistek policzkowy (T. tenax)
Rzęsistek jelitowy (T. hominis)

Rzęsistki są pierwotniakami z grupy wiciowców, należy do nich wielu przedstawicieli, z których najbardziej znane to rzęsistek pochwowy, policzkowy i jelitowy, które bytują w organizmach ludzi. Znane są także rzęsistek bydlęcy, świński i T. gallinae, który atakuje ptactwo. Rzęsistek pochwowy zwykle występuje w drogach moczowo płciowych kobiet i mężczyzn oraz w prostacie, ale także w jamie ustnej, jelitowy bytuje w jelitach, a policzkowy w jamie ustnej powodując rzęsistkowicę jamy ustnej. Pasożyt ten występuje w postaci trofozoitu.

Najbardziej znany jest rzęsistek pochwowy (Trichomonas vaginalis), który wywołuje rzęsistkowicę – chorobę przenoszoną drogą płciową, w tym także oralną i prawdopodobnie analną. Jest dość pospolity w Polsce. Rzęsistek występuje w pochwie i cewie moczowej u kobiet oraz w cewce moczowej, prostacie i pęcherzykach nasiennych u mężczyzn. Może także infekować jamę ustną, podobnie jak rzęsistek policzkowy, o czym mało kto wie i nie jest to zwykle wymieniane w publikacjach medycznych. Można więc także zarazić się rzęsistkiem pochwowym podczas stosunku oralnego. Wynika to najprawdopodobniej z faktu, iż śluz w krtani jest podobny do śluzu na na szyjce macicy, tworząc sprzyjające środowisko dla niektórych patogenów, które zwykle bytują na narządach płciowych. Podobne jak np onkogenne wirusy HPV, mogące infekować gardło, jak i szyjkę macicy, odbyt lub penis. Do zakażeń dochodzi najczęściej poprzez kontakty seksualne, ale kobiety mogą się też zarazić rzęsistkiem podczas kąpieli, pływania lub np. używania cudzych ręczników. Podczas porodu zarażeniu może ulec noworodek.

Objawy zakażenia rzęsistkiem pochwowym u kobiet:
upławy (wydzieliny z dróg rodnych), mogą być bardzo obfite, pieniste, cuchnące, o barwie przeważnie żółtej lub zielonkawej, nasilają się podczas miesiączki,
świąd, pieczenie,
ból w okolicy krocza,
podrażnienie sromu i pochwy,
infekcja dróg moczowych (pieczenie, częstomocz, parcie na mocz, a nawet bolesne oddawanie moczu oraz bóle w podbrzuszu),
częste powikłania z zakażeniem bakteryjnym i grzybicznym (np. candida albicans, candida glabrata),
nieleczona rzęsistkowica może powodować niepłodność oraz powikłania ciążowe,

u mężczyzn:
trudne w diagnostyce i leczeniu, bardzo często przebiega pozornie bezobjawowo,
wydzielina z cewki moczowej,
bolesne oddawanie moczu,
uczucie podrażnienia (świąd, wilgotność) cewki moczowej,
zapalenie cewki przejawiające się pieczeniem,
niekiedy wyciek z cewki obfitej ropnej wydzieliny,
zapalenie pęcherza moczowego,
zapalenie żołędzi i napletka,
uczucie dyskomfortu w kroczu,
pobolewanie w podbrzuszu, jądrach lub plecach,
częste oddawanie moczu, również w nocy, słabszy strumień moczu,
w nasieniu może pojawić się krew,
pogorszenie jakości nasienia (bezpłodność),
przewlekłe, niebakteryjne zapalenie prostaty,
podwyższone PSA,
koinfekcja grzybem candida.
Rzęsistkowica jest niebezpieczna, gdyż często jest bezobjawowa i mężczyźni nie zdają sobie sprawy z obecności pasożyta, a jest ona silnie wiązana z zachorowalnością na agresywnego raka prostaty. Rzęsistek jest uważany za czynnik, który go inicjuje. Rak prostaty jest najczęstszym nowotworem u mężczyzn i drugą co do częstości przyczyną zgonów nowotworowych w populacji.

Objawy rzęsistkowicy jamy ustnej:
Trichomonas tenax to wiciowiec wywołujący rzęsistkowicę (trichomonosis) jamy ustnej. Do najczęstszych objawów należą; suchość w jamie ustnej, pieczenie jamy ustnej, bóle samoistne, bóle przy połykaniu, kieszonki patologiczne, zapalenie języka, ogniska zapalne w błonie śluzowej jamy ustnej. Odkryto także udział tego pierwotniaka w powstawaniu chorób przyzębia, paradentozy.  Jego obecność zidentyfikowano w dużych ilościach w miejscach z zapaleniem przyzębia. potwierdzono zdolność tego wiciowca do syntezy enzymów, które mogą uczestniczyć w degradacji tkanek przyzębia. Do zakażeń rzęsistkiem policzkowym dochodzi m.in. pomiędzy ludźmi przez ślinę, w czasie pocałunków i kontaktów oralnych.

Objawy rzęsistkowicy jelit: Trichomonas hominis to wiciowiec wywołujący rzęsistkowicę (trichomonosis) jelit. Do objawów należą; anemia, biegunka, krwawienie z jelita grubego, wzdęcia i gazy, nadżerki, osłabienie mięśni, polipy, wrzody.

Najczęstszą drogą zakażenia tym typem rzęsistka jest spożycie trofozoitów pierwotniaka poprzez jedzenie lub picie, wektorem mogą być także muchy, przenosząc je z fekaliów i resztek żywności.

 

  DIAGNOSTYKA PASOŻYTÓW I LECZENIE
  Precyzyjnie wykrywamy obecność ok 160 różnych pasożytów,
możliwa jest także ich eliminacja bez żadnych leków

Obecnie jedyna taka oferta na rynku
Diagnozujemy i eliminujemy także boreliozę
oporną na inne terapie
 
BRM-MED Sp. z o.o.  Przychodnia Biorezonansu i Terapii Rife
al. Jana Chrystiana Szucha 11A/24 Warszawa

Więcej informacji o pasożytach

Pasożyty, które infekują nasze ciało, mogą wywoływać różne objawy zdrowotne. Przywra krwi jest jednym z nich, jednak by zdiagnozować tę chorobę, ważne jest wykonanie badanie na pasożyty. Niestety, pasożyty często nękają dzieci, dlatego też warto poznać pasożyty u dzieci i objawy, które one powodują. Lamblia to jeden z rodzajów pasożytów, który może wywoływać różne objawy. Dowiedz się więcej o lamblia objawy. Leczenie pasożytów jest bardzo ważne, żeby usunąć je z naszego ciała i uniknąć powikłań zdrowotnych. Zobacz pasożyty leczenie. Motylica wątrobowa to inny typ pasożyta, który może wywoływać poważne choroby. Dowiedz się więcej o motylica wątrobowa i jej chorobach. Rzęsistek pochwowy to jeszcze inny typ pasożyta, który może wywoływać objawy u kobiet. Poznaj rzęsistek pochwowy i jego objawy.

© 2012 BRM-MED Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zakaz kopiowania fragmentów lub całości tekstu bez zgody autora i właściciela Portalu