Rzęsistek pochwowy – objawy zakażenia, przyczyny, diagnostyka, leczenie, powikłania

Strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka) m.in. w celach statystycznych
Bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia końcowego

Rzęsistek pochwowy (Trichomonas vaginalis)
Rzęsistek policzkowy (T. tenax)
Rzęsistek jelitowy (T. hominis)

rzesistek_pochwowy

Rzęsistki są pierwotniakami z grupy wiciowców, należy do nich wielu przedstawicieli, z których najbardziej znane to rzęsistek pochwowy, policzkowy i jelitowy, które bytują w organizmach ludzi. Znane są także rzęsistek bydlęcy, świński i T. gallinae, który atakuje ptactwo. Rzęsistek pochwowy występuje w drogach moczowo płciowych kobiet i mężczyzn oraz w prostacie, jelitowy bytuje w jelitach, a policzkowy w jamie ustnej powodując rzęsistkowicę jamy ustnej. Pasożyt ten występuje w postaci trofozoitu.

Najbardziej znany jest rzęsistek pochwowy (Trichomonas vaginalis), który wywołuje rzęsistkowicę – chorobę przenoszoną drogą płciową. Jest dość pospolity w Polsce. Rzęsistek występuje w pochwie i cewie moczowej u kobiet oraz w cewce moczowej, prostacie i pęcherzykach nasiennych u mężczyzn. Do zakażeń dochodzi najczęściej poprzez kontakty seksualne, ale kobiety mogą się też zarazić podczas kąpieli, pływania lub np. używania cudzych ręczników. Podczas porodu zarażeniu może ulec noworodek.

Objawy zakażenia rzęsistkiem pochwowym u kobiet:
upławy (wydzieliny z dróg rodnych), mogą być bardzo obfite, pieniste, cuchnące, o barwie przeważnie żółtej lub zielonkawej, nasilają się podczas miesiączki,
świąd, pieczenie,
ból w okolicy krocza,
podrażnienie sromu i pochwy,
infekcja dróg moczowych (pieczenie, częstomocz, parcie na mocz, a nawet bolesne oddawanie moczu oraz bóle w podbrzuszu),
częste powikłania z zakażeniem bakteryjnym i grzybicznym (np. candida albicans, candida glabrata),
nieleczona rzęsistkowica może powodować niepłodność oraz powikłania ciążowe,

u mężczyzn:
trudne w diagnostyce i leczeniu, bardzo często przebiega pozornie bezobjawowo,
wydzielina z cewki moczowej,
bolesne oddawanie moczu,
uczucie podrażnienia (świąd, wilgotność) cewki moczowej,
zapalenie cewki przejawiające się pieczeniem,
niekiedy wyciek z cewki obfitej ropnej wydzieliny,
zapalenie pęcherza moczowego
zapalenie żołędzi i napletka,
uczucie dyskomfortu w kroczu,
pobolewanie w podbrzuszu, jądrach lub plecach,
częste oddawanie moczu, również w nocy, słabszy strumień moczu,
w nasieniu może pojawić się krew,
pogorszenie jakości nasienia (bezpłodność),
przewlekłe, niebakteryjne zapalenie prostaty,
podwyższone PSA,
koinfekcja grzybem candida.
Rzęsistkowica jest niebezpieczna, gdyż często jest bezobjawowa i mężczyźni nie zdają sobie sprawy z obecności pasożyta, a jest ona silnie wiązana z zachorowalnością na agresywnego raka prostaty. Rzęsistek jest uważany za czynnik, który go inicjuje. Rak prostaty jest najczęstszym nowotworem u mężczyzn i drugą co do częstości przyczyną zgonów nowotworowych w populacji.

Objawy rzęsistkowicy jamy ustnej:
Trichomonas tenax to wiciowiec wywołujący rzęsistkowicę (trichomonosis) jamy ustnej. Do najczęstszych objawów należą; suchość w jamie ustnej, pieczenie jamy ustnej, bóle samoistne, bóle przy połykaniu, kieszonki patologiczne, zapalenie języka, ogniska zapalne w błonie śluzowej jamy ustnej. Odkryto także udział tego pierwotniaka w powstawaniu chorób przyzębia, paradentozy.  Jego obecność zidentyfikowano w dużych ilościach w miejscach z zapaleniem przyzębia. potwierdzono zdolność tego wiciowca do syntezy enzymów, które mogą uczestniczyć w degradacji tkanek przyzębia. Do zakażeń rzęsistkiem policzkowym dochodzi m.in. pomiędzy ludźmi przez ślinę, w czasie pocałunków i kontaktów oralnych.

Objawy rzęsistkowicy jelit: Trichomonas hominis to wiciowiec wywołujący rzęsistkowicę (trichomonosis) jelit. Do objawów należą; anemia, biegunka, krwawienie z jelita grubego, wzdęcia i gazy, nadżerki, osłabienie mięśni, polipy, wrzody.

Najczęstszą drogą zakażenia tym typem rzęsistka jest spożycie trofozoitów pierwotniaka poprzez jedzenie lub picie, wektorem mogą być także muchy, przenosząc je z fekaliów i resztek żywności.

 

Więcej informacji o pasożytach

Pasożyty, które infekują nasze ciało, mogą wywoływać różne objawy zdrowotne. Przywra krwi jest jednym z nich, jednak by zdiagnozować tę chorobę, ważne jest wykonanie badanie na pasożyty. Niestety, pasożyty często nękają dzieci, dlatego też warto poznać pasożyty u dzieci i objawy, które one powodują. Lamblia to jeden z rodzajów pasożytów, który może wywoływać różne objawy. Dowiedz się więcej o lamblia objawy. Leczenie pasożytów jest bardzo ważne, żeby usunąć je z naszego ciała i uniknąć powikłań zdrowotnych. Zobacz pasożyty leczenie. Motylica wątrobowa to inny typ pasożyta, który może wywoływać poważne choroby. Dowiedz się więcej o motylica wątrobowa i jej chorobach. Rzęsistek pochwowy to jeszcze inny typ pasożyta, który może wywoływać objawy u kobiet. Poznaj rzęsistek pochwowy i jego objawy.

  DIAGNOSTYKA PASOŻYTÓW I LECZENIE
  Precyzyjnie wykrywamy obecność ok 160 różnych pasożytów,
możliwa jest także ich eliminacja bez żadnych leków

Obecnie jedyna taka oferta na rynku
Diagnozujemy i eliminujemy także boreliozę
oporną na inne terapie
 
BRM-MED Sp. z o.o.  Przychodnia Biorezonansu i Terapii Rife
al. Jana Chrystiana Szucha 11A/24 Warszawa

© 2012 BRM-MED Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zakaz kopiowania fragmentów lub całości tekstu bez zgody autora i właściciela Portalu