Babeszja

Babeszje (Babesia divergens, Babesia canis, Babesia gibsoni, Babesia felis, Babesia microti i inne)

babesia

Babeszjoza (piroplazmoza) to choroba ludzi i zwierząt domowych oraz dzikich. U człowieka można spotkać kilkanaście gatunków tego pasożyta. Babeszjozę wywołują pierwotniaki Babesia. Babeszjoza u ludzi nie jest często rozpoznawana, gdyż objawy nie są specyficzne i mogą być mylone z innymi chorobami, w tym diagnozowane jako dolegliwości psychosomatyczne. Bywa, że objawy są bardzo słabo zarysowane i chory nie wie, że w ogóle coś mu dolega. Zakażonym babeszjozą jest spora część populacji, ze względu na wektory zakażenia, przed którymi trudno się ustrzec. Babeszjoza stanowi największe zagrożenie wobec osób o obniżonej odporności (dzieci, osoby starsze, osoby po przeszczepach, chorzy na AIDS lub nowotwory).

Pierwotniak zagnieżdża się w komórkach krwi (erytrocytach), podobnie jak malaria i może być z nią pomylona podczas badania mikroskopowego. Człowiek zaraża się np. w czasie wypijania krwi przez meszkę, kleszcza i prawdopodobnie także niektóre komary. W przypadku kleszczy może do tego dojść zarówno poprzez osobnika dorosłego, jak i larwę kleszcza (nimfę). Możliwe jest także zakażenie w drodze transfuzji krwi, gdyż nie jest ona standardowo badana na obecność tego pierwotniaka. Najpowszechniejszą drogą zakażenia wydają się być jednak ukąszenia meszek.

 

Objawy zakażenia
Objawami babeszjozy w stanie ostrym są gorączka (występuje jednak rzadko), dreszcze, pocenie się, bóle mięśni, rozbicie, zmęczenie, nudności i brak apetytu, ponadto splenomegalia, kolka pod lewym żebrem (kłucie w śledzionie), powiększenie wątroby, niedokrwistość hemolityczna i hemoglobinuria, zgaga / atak lub progresja choroby refluksowej. Najczęstszym objawem, a u większości zakażonych być może jedynym są silne poty nocne, poci się głowa lub całe ciało. Przewlekłe zakażenie babeszjozą, podobnie jak i innymi chorobami związanymi z ukąszeniami kleszczy, komarów oraz meszek może nie dawać wyraźnych objawów, oprócz zespołu chronicznego zmęczenia i pojawiających się bólów głowy, mięśni i kostno-stawowych.
W większości przypadków chorzy samoistnie dochodzą do zdrowia, a przebieg jest łagodny, niskoobjawowy lub bezobjawowy. Babeszjoza często występuje jako koinfekcja z boreliozą i innymi chorobami związanymi z ukąszeniami pasożytów (zimnica, świdrowce, bartoneloza).

 

  DIAGNOSTYKA PASOŻYTÓW I LECZENIE
  Precyzyjnie wykrywamy obecność ok 160 różnych pasożytów,
możliwa jest także ich eliminacja bez żadnych leków

Obecnie jedyna taka oferta na rynku
Diagnozujemy i eliminujemy także boreliozę
oporną na inne terapie
 
BRM-MED Sp. z o.o.  Przychodnia Biorezonansu i Terapii Rife
al. Jana Chrystiana Szucha 11A/24 Warszawa

Więcej informacji o pasożytach

Pasożyty, które infekują nasze ciało, mogą wywoływać różne objawy zdrowotne. Przywra krwi jest jednym z nich, jednak by zdiagnozować tę chorobę, ważne jest wykonanie badanie na pasożyty. Niestety, pasożyty często nękają dzieci, dlatego też warto poznać pasożyty u dzieci i objawy, które one powodują. Lamblia to jeden z typów pasożytów, który może powodować różne objawy. Dowiedz się więcej o lamblia objawy. Leczenie pasożytów jest bardzo ważne, żeby usunąć je z naszego ciała i uniknąć powikłań zdrowotnych. Zobacz pasożyty leczenie. Motylica wątrobowa to inny rodzaj pasożyta, który może wywoływać poważne choroby. Dowiedz się więcej o motylica wątrobowa i jej chorobach. Rzęsistek pochwowy to jeszcze inny rodzaj pasożyta, który może wywoływać objawy u kobiet. Poznaj rzęsistek pochwowy i jego objawy.

© 2012 BRM-MED Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zakaz kopiowania fragmentów lub całości tekstu bez zgody autora i właściciela Portalu