Entamoeba histolytica (ameba)

Entamoeba histolytica

Ten pierwotniak powoduje czerwonkę (pełzakowicę, amebę). Choroba ta jest powszechnie występującą inwazją jelita grubego. Rozpoznane czerwonki pełzakowatej bywa trudne. Pasożyt występuje w postaci aktywnego trofozoitu w jelicie grubym lub atakującego tkanki oraz w postaci cysty będącej postacią inwazyjną (zakaźną). Zarazić się amebą można tylko drogą pokarmową, poprzez inwazyjną cystę pełzaka. Trofozoity nie są inwazyjne, ponieważ szybko giną także w środowisku zewnętrznym oraz w żołądku. Cysty wydalane wraz z kałem chorego przedostają się do wody i przenoszone są stamtąd do przewodu pokarmowego następnego żywiciela. Choroba ta jest powszechna wśród turystów podróżujących do krajów rozwijających się oraz emigrantów z tych krajów. Zakażenie może jednak mieć miejsce także w Polsce od osób, które przywiozły pełzakowicę, gdyż jest diagnozowana u osób nigdy niewyjeżdżających za granicę. Ameba jest silnie zakaźna i najprawdopodobniej do licznych zakażeń na terenie  Polski dochodzi poprzez gastronomię typu „chińczyk” lub kebab, gdzie pracują osoby przyjezdne i nieprzebadane pod kątem ameby i przenoszą to zakażenie na żywność, którą przyrządzają.
Pierwsze objawy ropnia wątroby (powikłania późnego) pojawiają się zwykle w ciągu roku po inwazji jelitowej, lecz mogą ujawnić się dopiero w kilka lub kilkanaście lat od zakazenia. W związku z faktem, iż powszechnie i błędnie się myśli, że w naszym kraju nie można się zarazić amebą, to osoby zakażone mają problem z pozyskaniem diagnozy. Mogą latami chodzić do lekarzy i nikt nie skieruje ich na badanie w kierunku czerwonki. Co najwyżej może skierować na badanie w kierunku Candida, którą zakażenie często współistnieje z czerwonką i może mieć częściowo zbliżony do niej obraz chorobowy.

Objawy zakażenia
Zarażenie bezobjawowe z obecnością trofozoitów w jelicie, które może trwać nawet wiele lat. Prawdopodobnie także system odporności w układzie pokarmowym niektórych osób jest w stanie kontrolować pierwotniaka. Ma na to wpływ zapewne także naturalna flora bakteryjna jelita.

 

Faza ostra (najczęściej na początku zakażenia):
może być zupełnie bezobjawowa,
biegunka lub krwawa biegunka,
gorączka 38-39 ºC,
bóle brzucha,
bóle głowy,
osłabienie,
guz z mas ziarniczych

 

Postać jelitowa przewlekła (następstwo fazy ostrej):
wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
powiększenie wątroby,
niedokrwistość,
wyniszczenie,
stany podgorączkowe,
zespół objawów sugerujących zapalenie wyrostka robaczkowego,
zwężenie jelita grubego,
zaburzenia czynności jelita,
biegunki,
przetoki do układu moczowo-płciowego lub skóry,
Zmiany wrzodziejące skóry na tle pełzakowym najczęściej w okolicy odbytu, na prąciu lub w pochwie oraz w okolicy przetok.

 

Pełzakowica pozajelitowa:
najczęściej wątroby, gdzie powstaje pełzakowy ropień wątroby:
bóle wątroby,
silne bóle w nadbrzuszu, promieniujące do barku,
podwyższona temperatura,
utrata wagi,
stan zapalny wątroby w badaniach morfologicznych – znaczna aktywność fosfatazy alkalicznej,
podwyższone OB,
leukocytoza,
przyspieszone opadanie krwinek czerwonych,
uczucie pełności w nadbrzuszu,
powiększenie wątroby,
wstręt do alkoholu,

 

Z wątroby infekcja może rozszerzyć się na inne tkanki i narządy: płuca, worek osierdziowy, śledzionę i mózg. Choroba może się wówczas zakończyć zgonem, a śmiertelność wynosi ponad 30%.
Pełzakowica nieleczona może spowodować nagłą śmierć pacjenta, także związaną z krwotokiem, niewydolnością krążenia lub perforacją jelita.

 

  DIAGNOSTYKA PASOŻYTÓW I LECZENIE
  Precyzyjnie wykrywamy obecność ok 160 różnych pasożytów,
możliwa jest także ich eliminacja bez żadnych leków

Obecnie jedyna taka oferta na rynku
Diagnozujemy i eliminujemy także boreliozę
oporną na inne terapie
 
BRM-MED Sp. z o.o.  Przychodnia Biorezonansu i Terapii Rife
al. Jana Chrystiana Szucha 11A/24 Warszawa

Więcej informacji o pasożytach

  • „Przywra krwi” to jedna z chorób zakaźnych, które są powodowane przez pasożyty. Dowiedz się więcej na temat tej choroby na stronie przywra krwi.
  • Chcesz wiedzieć, czy jesteś zakażony pasożytami? Skorzystaj z badanie na pasożyty.
  • Pasożyty u dzieci to temat, który powinien być zwłaszcza ważny dla rodziców. Więcej wiadomości na temat pasożytów u dzieci można znaleźć na stronie pasożyty u dzieci.
  • Chcesz poznać objawy lamblii? Zobacz na stronie lamblia objawy.
  • Pasożyty leczenie to kluczowy temat dla wszystkich, którzy chcą pozbyć się pasożytów. Więcej informacji można znaleźć na stronie pasożyty leczenie.
  • Motylica wątrobowa jest jednym z rodzajów pasożytów, które atakują nasz organizm. Dowiedz się więcej na stronie motylica wątrobowa.
  • Rzęsistek pochwowy jest jednym z typów pasożytów, które mogą atakować nasze narządy płciowe. Więcej informacji na temat rzęsistka pochwowego na stronie rzęsistek pochwowy.

© 2012 BRM-MED Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zakaz kopiowania fragmentów lub całości tekstu bez zgody autora i właściciela Portalu