Clonorchis sinensis

Strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka) m.in. w celach statystycznych
Bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia końcowego

Clonorchis sinensis (klonorchoza)
przywra chińska

przywra_clonorchis-sinensis

Trochę mniejsza od motylicy przywra wątroby to clonorchis sinensis. Częściej też występuje w naszym kraju, ma rozmiar do 0,5cm x 2,5cm i żyje do 20 – 30 lat. Zakażenie człowieka następuje m.in. przez spożycie sushi, niedogotowanego mięsa ryb słodkowodnych, także solonego, marynowanego czy wędzonego (np. łosoś norweski, szkocki, polski wędzone na zimno). Możliwe jest jednak też zakażenie poprzez spożycie surówek i sałatek sporządzonych z niedomytej zieleniny zawierającej formy pośrednie pasożyta. Praktycznie po każdej konsumpcji sushi (innego niż przygotowane ze świeżej ryby w 100% morskiej lub obrobionej termicznie) trzeba się liczyć z możliwością zakażenia przywrami. Po spożyciu zakażonej żywności z cystami (metacerkariami) rozwijają się one w dwunastnicy i dostają do dróg żółciowych, gdzie później przebywają. Powinni uważać także posiadacze akwariów z rybami słodkowodnymi, szczególnie egzotycznymi, gdyż może dojść do zakażenia przy pracy gołymi rękami w akwarium. Dojrzewanie trwa około 1 miesiąca, pierwsze dolegliwości pojawiają się więc po ok 30-40 dniach. Oprócz ludzi, żywicielami mogą być też mięsożerne zwierzęta (psy, koty).

Objawy zakażenia
Możliwe jest pozornie bezobjawowe nosicielstwo, ale zwykle pacjenci skarżą się na dyskomfort lub nieokreślony ból (kolki) w okolicy woreczka żółciowego lub wątroby, w obszarze prawego łuku żebrowego lub pod prawą łopatką u dołu (np. kłujący ból), albo w miejscu które może sugerować ból prawej nerki, bóle głowy, zmęczenie, bezsenność. Do objawów można zaliczyć też uczucie przelewania się i chlupania w jamie brzusznej.
Clonorchis
sinensis wywołuje klonorchozę (clonorchiasis), powodując reakcje zapalne dróg żółciowych, w tym zahamowanie dostarczania żółci, zatory żółci wywołane przez pasożyta lub jego cysty i rozrost nabłonka. Objawem może być także kamica woreczka i włóknienie wątroby. Może spowodować nawet raka dróg żółciowych i jest uważana za czynnik ryzyka przy Cholangiocarcinoma (CLG – raku komórek wyścielających drogi żółciowe). Występuje ścisła korelacja pomiędzy częstością występowania tego typu raka, a obszarami częstego występowania zakażeń przywrą chińską.
Metabolity tych przywr mogą powodować też reakcje alergiczne i bezsenność.

  DIAGNOSTYKA PASOŻYTÓW I LECZENIE
  Precyzyjnie wykrywamy obecność ponad 130 różnych pasożytów,
możliwa jest także ich eliminacja bez żadnych leków

Obecnie jedyna taka oferta na rynku
Diagnozujemy i eliminujemy także boreliozę
oporną na inne terapie
 
BRM-Med BIOREZONANS WARSZAWA 
535 40 40 40

kliknij link:  https://www.biorezonans-warszawa.pl/pasozyty-badania

Przywra chińska (opis alternatywny)

Czym jest przywra chińska?
Przywra chińska (Clonorchis sinensis) jest pasożytem należącym do typu płazińców oraz do podgromady wnętrzniaków (Digenea).

Cechy charakterystyczne
Przywry chińskie charakteryzują się płaskim i podłużnym ciałem oraz dwiema przyssawkami – gębową i brzuszną.

Występowanie
Najczęściej przywry chińskie występują na terenie Azji Południowo-Wschodniej w krajach takich jak Chiny, Japonia, Korea, Tajwan czy Wietnam. Należy jednak zaznaczyć, że jej występowanie odnotowuje się również na całym świecie.

Cykl życiowy
Dorosła przywra chińska może żyć w przewodach żółciowych wątroby mięsożernych ssaków. Produkuje ona jaja, które są wydalane, a następnie zjadane przez słodkowodne ślimaki. Z jaj rozwijają się larwy, które z czasem opuszczają ślimaka. Pływają w słodkiej wodzie, gdzie przyczepiają się do skóry ryb i przedostają się do wnętrza ich ciała. Kiedy zaatakowana pasożytem ryba zostaje zjedzona przez ssaka, obieg się zamyka.

Objawy zakażenia
Możliwe jest zakażenie bezobjawowe, lecz zwykle jednak występują objawy. Możliwe jest zakażenie jednym osobnikiem (jest obojnakiem i sam się zapładnia oraz wydala jaja), jak również kilkoma osobnikami na raz. Objawy zwiększają się wraz z liczbą osobników. W przypadku gdy pasożytów jest więcej mogą pojawić się specyficzne bóle w rejonie prawego podżebrza. Może wystąpić również zapalenie pęcherzyka żółciowego, dróg żółciowych lub ich niedrożności.

Badanie
Aby stwierdzić zakażenie przywrą chińską można przeprowadzić badanie kału, wykonać testy krwi, przeprowadzić badania obrazowe np. tomografię komputerową, a także wykorzystać metodę biorezonansu.

Badanie biorezonansem
Zaletami badania biorezonansem są przede wszystkim bezinwazność i szybkość diagnozy – pacjent wyniki poznaje od razu po zakończeniu badania.

Specjalne urządzenie porównuje drgania generowane przez przywrę chińską z drganiami obecnymi w organizmie pacjenta. Jeśli w organizmie nie występują częstotliwości, które odpowiadają przywrze chińskiej, oznacza to, że osoba taka jest zdrowa.

Badanie krwi
Pasożyty produkują specyficzne antygeny, w odpowiedzi na które organizm produkuje odpowiednie przeciwciała. Obecność tych przeciwciał umożliwia przeprowadzenie diagnozy, wykorzystując do tego badanie krwi. Są różne rodzaje badań krwi – immunologiczne, molekularne czy serologiczne z surowicy krwi. Trudno jednak ta metodą wykryć przywry innego typu niż tylko przywry krwi.

Badanie kału
Badanie kału to popularna metoda, jednak pozwala na wykrycie już dorosłego stadium przywry chińskiej. Jeśli w kale występują jaja przywry, oznacza to potwierdzenie obecności pasożyta.

Badania obrazowe
Wykorzystując metody takie jak ultrasonografia (USG), rezonans magnetyczny (MR) czy tomografia komputerowa (TK) można zobaczyć stan wątroby. Tunele i torbiele mogą oznaczać obecność przywry, samego pasozyta jednak nie można potwierdzić tą metodą..

Leczenie
Po stwierdzeniu zakażenia pacjentowi przepisuje się leki przeciwpasożytnicze (w Polsce niedostępne). Jeśli doszło do uszkodzenia dróg żółciowych, może zostać zalecony zabieg endoskopowy lub operacyjny. Możliwe jest również leczenie przywry chińskiej metodą biorezonansu. Metoda ta polega na tym, że przez organizm człowieka jest przepuszczany, wytwarzany przez specjalistyczną aparaturę, prąd o określonej częstotliwości. Biorezonans wprowadza w drgania występujące w organizmie pasożyty, powodując ich rozpad.

Profilaktyka
Działania profilaktyczne związane są z unikaniem spożywania ryb surowych, wędzonych na zimno oraz niedogotowanych. gdyż właśnie ryby nie obrobione termicznie w wystarczający sposób (np łosoś wędzony) stanowią źródło zakażenia.

  DIAGNOSTYKA PASOŻYTÓW I LECZENIE
  Precyzyjnie wykrywamy obecność ok 160 różnych pasożytów,
możliwa jest także ich eliminacja bez żadnych leków

Obecnie jedyna taka oferta na rynku
Diagnozujemy i eliminujemy także boreliozę
oporną na inne terapie
 
BRM-MED Sp. z o.o.  Przychodnia Biorezonansu i Terapii Rife
al. Jana Chrystiana Szucha 11A/24 Warszawa

© 2012 BRM-MED Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zakaz kopiowania fragmentów lub całości tekstu bez zgody autora i właściciela Portalu