Opisthorchis felineus

Przywra kocia wątrobowa (opistorchoza)

Opisthorcis

Opistorchoza wywoływana jest przez przywrę opisthorchis felineus. Zasiedla ona przewody żółciowe wątroby lub woreczek żółciowy. Występuje głównie u psów, kotów, lisów, ryb słodkowodnych, a także u człowieka. Jest to plaski robak szerokości do 2mm i długości do 13mm. Przywra potrzebuje, do swojego rozwoju, żywicieli pośrednich. Pierwszym z nich są zazwyczaj ślimaki bythynia, drugim ryby słodkowodne, w tym drapieżne, które mogą stać się żywicielem dopełniającym. Ssaki i ludzie zarażają się zjadając zarażone ryby słodkowodne niepoddane starannej obróbce termicznej (np sushi lub wędzone na zimno), kawior. Przykładowym źródłem zakażenia może być łosoś wędzony, sandacz, szczupak, karp w galarecie, w tym także faszerowany, niedostatecznie ugotowane przez spieszących się/oszczędzających kucharzy w restauracji.
Po zakażeniu przywra dostaje się do dróg żółciowych, gdzie po 3-4 tygodniach osiąga dojrzałość i zaczyna wydalać jaja.
Przywra kocia uszkadza w sposób mechaniczny jelita, miąższ wątroby, przewody żółciowe. W przypadku występowania dużej liczby przywr możliwe jest zaczopowanie przewodów żółciowych. Opistorchoza sprzyja również infekcjom bakteryjnym oraz uczuleniom u żywiciela.

Objawy zakażenia:
objawy żółtaczki,
kolki wątroby, pod prawym łukiem żebrowym,
kamienie żółciowe,
zaburzenia przewodu pokarmowego,
wymioty,
osłabiony apetyt,
zmęczenie,
wychudzenie,
powiększenie brzucha,
alergia na metabolity przywry.

  DIAGNOSTYKA PASOŻYTÓW I LECZENIE
  Precyzyjnie wykrywamy obecność ok 160 różnych pasożytów,
możliwa jest także ich eliminacja bez żadnych leków

Obecnie jedyna taka oferta na rynku
Diagnozujemy i eliminujemy także boreliozę
oporną na inne terapie
 
BRM-MED Sp. z o.o.  Przychodnia Biorezonansu i Terapii Rife
al. Jana Chrystiana Szucha 11A/24 Warszawa

Więcej informacji o pasożytach

Zakażenia pasożytami są pospolite i mogą powodować poważne konsekwencje zdrowotne. Dlatego ważne jest, aby regularnie poddawać się badanie na pasożyty. Zwłaszcza narażone są na nie dzieci, u których pasożyty mogą wywoływać poważne trudności zdrowotne. Przykładami pasożytów krwi są przywra krwi, które nieleczone mogą prowadzić do znacznych schorzeń. Innym częstym pasożytem jest lamblia, której lamblia objawy bywają trudne do spostrzeżenia. Choroby takie jak motylica wątrobowa, czy rzęsistek pochwowy, wywoływane przez pasożyty, wymagają szybkiego i skutecznego pasożyty leczenie. Dlatego ważne jest przestrzeganie zasad higieny i częste poddawanie się badaniom, aby zapobiegać zarażeniom pasożytami.

© 2012 BRM-MED Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zakaz kopiowania fragmentów lub całości tekstu bez zgody autora i właściciela Portalu