Przywra trzustkowa – Echinoparyphium recurvatum

Echinoparyphium recurvatum
przywra jelit i trzustkowa

Jest to mała pasożytnicza przywra jelit i nieraz trzustki (u człowieka). Żywicielem ostatecznym mogą być ptaki (np. gołębie), drób, ale także gryzonie, ssaki i ludzie. Może występować na różnych obszarach geograficznych, ale najczęściej jest opisywana w Azji południowo-wschodniej, w Egipcie. Jest szeroko rozpowszechnionym pasożytem jelitowym powodującym istotne choroby u zwierząt i ludzi na całym świecie.

Osiąga do około 2,7-5 mm długości i 0,6 mm szerokości. Ciało ma spłaszczone i wydłużone, jest obojniakiem.

Podobnie jak przy wszystkich przywrach, w cyklu rozwojowym bierze udział ślimak, który zaraża się zjadając jaja zawierające miracidium. Następnie przekształcają się one w sporocysty,  a następnie w cerkarie, które są usuwane z organizmu wraz ze śluzem. Metacerkarie są zjadane przez żywiciela ostatecznego (woda ze zbiorników wodnych, którą piją ptaki zawierająca metacerkarie) i osadzają się docelowo w jelicie cienkim, a u ludzi także w trzustce. Człowiek zaraża się poprzez zakażoną roślinność (żywność) lub wodę, w której znajdują się metacerkarie (kąpiele w stawach, niemyta zielenina lub myta w zakażonej wodzie). Przywra dojrzewa w ciągu 11-24 dni.

Objawy zakażenia:

Możliwe jest pozzornie bezobjawowe nosicielstwo, ale do możliwych objawów są zaliczane kolki po lewej stronie brzucha w dole miednicy, w tym przelewanie się się i pobolewanie, a także wychudzenie i niedokrwistość. Może powodować natomiast duże szkody w chodowli ptactwa.

Obecność tego pasożyta może mieć konotacje z występowaniem cukrzycy typu II. Dr. Chulda Clark zaobserwowała, iż jej pacjenci mieli w trzustce pasożytniczą przywrę, którą wspomina w książce „Kuracja życia” obok przywry trzustkowej (Eurytrema pancreaticum).

  DIAGNOSTYKA PASOŻYTÓW I LECZENIE
  Precyzyjnie wykrywamy obecność ok 160 różnych pasożytów,
możliwa jest także ich eliminacja bez żadnych leków

Obecnie jedyna taka oferta na rynku
Diagnozujemy i eliminujemy także boreliozę
oporną na inne terapie
 
BRM-MED Sp. z o.o.  Przychodnia Biorezonansu i Terapii Rife
al. Jana Chrystiana Szucha 11A/24 Warszawa

Więcej informacji o pasożytach

© 2012 BRM-MED Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zakaz kopiowania fragmentów lub całości tekstu bez zgody autora i właściciela Portalu