Fasciolopsis buski

Fasciolopsis buski (Fasciolopsoza)
duża przywra ludzka, przywra jelit

Fasciolopsis buski jest bardzo rozpowszechniona na Dalekim Wschodzie i w Indiach, ale spotykana jest też normalnie w Polsce. Jest to największy gatunek przywr jakie pasożytują u człowieka i osiąga do 7,5cm długości. Przywry jelit u ostatecznego gospodarza żyją około roku. Przywry te mało się poruszają i nie komunikują się ze sobą, nawet jeśli u jednego żywiciela występuje wiele osobników. Fasciolopsozę spotyka się najczęściej w rejonach, gdzie mieszkańcy spożywają surowe rośliny wodne np. kasztany wodne, lotos, bambus (tak jest oczywiście w Azji), a także gdzie hodują świnie. Istnieje możliwość zarażenia się przywrą przez zjedzenie zakażonych wcześniej roślin (np zieleniny) lub niemytych owoców, podlewanych wodą z metacerkariami (ze stawów, sadzawek) oraz przez picie takiej wody. Dotyczy to ludzi i zwierząt gospodarskich, głównie świń. Takie źródło zakażenia zapewne dominuje w naszym kraju.
Pierwszym żywicielem pasożyta są ślimaki wodne, podobnie jak u innych przywr. W ślimaku przywra przechodzi kolejne stadia rozwojowe – sporocysta, redia, cerkaria. Po opuszczeniu ślimaka przyczepia się do roślin wodnych lub rosnących w wodzie, gdzie dojrzewa przeobrażając się w metacerkarię. Inwazyjna metacerkaria jest chroniona przez specjalną torbiel i w temperaturze do 5 stopni może przetrwać dłużej niż rok, czekając na połknięcie przez człowieka. Mróz i wysuszenie są natomiast dla niej zabójcze. Przywra jest hermafrodytą i sama się zapładnia, także nie potrzebuje partnera aby się rozmnażać. Połknięta metacerkaria przyczepia się do ściany dwunastnicy lub jelita i po około 3 miesiącach osiąga dojrzałość, składa jaja (do 48000 dziennie), które są wydalane z kałem na zewnątrz, często ponownie trafiają do wody i w ten sposób zamyka się cykl rozrodczy.

 

Objawy zakażenia
Zakażenie powoduje fasciolopsozę, która nieraz przebiega bezobjawowo lub łagodnie. Do częstszych objawów należą jednak kolka i bóle brzucha po lewej stronie oraz uczucie przelewania się. W ostrych przypadkach zakażenie może prowadzić do gorączki, anemii, zatrucia toksynami, zaburzeń wchłaniania, biegunek, owrzodzenia i ropnia jelit (w tym posocznicy), niedrożności jelita i obrzęków, wodobrzusza. Metabolity przywr mogą powodować reakcje alergiczne i obrzęk skóry. W skrajnych przypadkach może dojść do wyniszczenia organizmu i śmierci. Przywra ta może także przenosić inne zakażenia. Dr. Hulda Clark w swoich książkach The Cure for All Cancers (1993), The Cure for HIV and AIDS (1993) podnosi temat kancerogennego wpływu tego pasożyta oraz jego konotacje z progresją AIDS.

 

  DIAGNOSTYKA PASOŻYTÓW I LECZENIE
  Precyzyjnie wykrywamy obecność ok 160 różnych pasożytów,
możliwa jest także ich eliminacja bez żadnych leków

Obecnie jedyna taka oferta na rynku
Diagnozujemy i eliminujemy także boreliozę
oporną na inne terapie
 
BRM-MED Sp. z o.o.  Przychodnia Biorezonansu i Terapii Rife
al. Jana Chrystiana Szucha 11A/24 Warszawa

Więcej informacji o pasożytach

Zarażenia pasożytnicze, takie jak przywra krwi, są poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Aby uzyskać pewność co do obecności pasożytów, warto wykonać badanie na pasożyty. Pasożyty są zwłaszcza niebezpieczne u dzieci, dlatego warto regularnie monitorować ich stan zdrowia, zwłaszcza w kontekście pasożyty u dzieci.

Jednym z najczęstszych rodzajów pasożytów jest lamblia, która może wywoływać objawy, takie jak bóle brzucha i wzdęcia. Więcej wiadomości na temat lamblia objawy znajdziesz na naszej stronie. Żeby pozbyć się pasożytów, potrzebne jest ich pasożyty leczenie. Innym rodzajem pasożytów, które mogą wywoływać poważne trudności zdrowotne, jest motylica wątrobowa. W przypadku infekcji u kobiet, ważne jest monitorowanie stanu zdrowia i wykluczanie obecności rzęsistek pochwowy.

© 2012 BRM-MED Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zakaz kopiowania fragmentów lub całości tekstu bez zgody autora i właściciela Portalu