Włosogłówka

włosogłówka (Trichocephalus trichiurus)

wlosoglowka
wlosoglowka2

Włosogłówka (Trichuris trichiura, Trichocephalus trichiurus) jest pasożytem jelita ślepego, a także grubego. Jest to także powszechnie występujący pasożyt psów, a także kotów, więc mogą nim być zakażeni ludzie i czworonogi. Posiada długość od 3 do 5 cm i  niesymetryczną budowę, gdzie przednia część ciała jest cieńsza. Pasożyt ten, podobnie jak pijawka, żywi się krwią, poprzez ścianki jelita, do których wnika przednią częścią. Zakażenie ludzi następuje w podobnych okolicznościach jak glistą, a więc z brudnych rąk, a także poprzez wypicie wody, zjedzenie niedomytych owoców, w których znajdują się jej jaja. W zarażeniu pośredniczą także muchy, które przenoszą jajeczka z larwami z odchodów i gleby na produkty spożywcze. Jaja włosogłówki mają charakterystyczną budowę, opatrzone są czopami na obu końcach. Włosogłówka nie odbywa wędrówki przez wątrobę i płuca człowieka, lecz osiedla się w jelicie grubym. Włosogłówki żyją kilka lat. Zwykle w 3 miesiące po zakażeniu zaczynają produkować kilka tysięcy jaj dziennie, które są wydalane wraz z kałem. Jaja nie są aktywne od razu po wydostaniu się. Muszą przez jakiś czas dojrzeć w ziemi, w tym czasie wewnątrz jajeczka rozwija się larwa i dopiero wówczas jest gotowa do inwazji. Jaja przebywające w glebie są wyjątkowo odporne i są inwazyjne nawet przez 5 lat. Zakażenie tym pasożytem jest pospolite, a inwazja bywa masowa, także jeden żywiciel może być zakażony setkami, a nawet i więcej, pasożytów.
Włosogłówką mogą być zakażone całe rodziny, co pokazuje, że infekcja jest łatwo zaraźliwa. Szczególnie powinni uważać posiadacze czworonogów. Spotyka się rodzinne, uporczywe, nawracające zakażenia, wówczas najprawdopodobniej dochodzi do zakażeń w mieszkaniu/domu poprzez inwazyjne jaja. Ryzykowne wydaje się także załatwianie się psów do kuwet w domu, skąd może dojść do rozniesienia tysięcy jaj po mieszkaniu. Wykrycie tego pasożyta może być trudne, gdyż brakuje miarodajnych testów. Znane są kontrowersyjne kąpiele w ziołach oraz smarowanie mąką i miodem, zalecane przez różnych terapeutów i zielarzy, podczas których podobno włosogłówki wychodzą przez skórę na zewnątrz i wtedy się je goli z powierzchni skóry. Opinie o ich wiarygodności są jednak skrajnie różne, choć można w internecie znaleźć filmy dokumentujące wychodzenie tych pasożytów przez skórę.

Objawy zakażenia
– możliwe bezobjawowe przy małej liczbie pasożytów,
– alergiczny kaszel astmatyczny,
– anemia,
– eozynofilia,
– skórne objawy alergiczne,
– swędzące wysypki,
– bóle brzucha,
– bóle głowy,
– nudności,
– biegunki, nieraz śluzowo-krwawe,
– zaparcia,
– uszkodzenie nabłonka jelita i stany zapalne oraz infekcje bakteryjne,
– bezsenność, nerwowość,
– osłabienie,
– inna reakcja alergiczna.

 

Więcej informacji o pasożytach

Jeżeli interesuje Cię temat pasożytów, warto zaznajomić się z informacjami dostępnymi na stronie pasozyty.org.pl. Odnajdziesz tam szczegółowe opisy chorób zakaźnych powodowanych przez różnego rodzaju pasożyty, takie jak przywra krwi. Jeżeli chcesz sprawdzić, czy jesteś zakażony, możesz wykonać badanie na pasożyty. Na stronie znajdziesz też informacje o pasożytach u dzieci, takich jak lamblia objawy czy pasożyty u dzieci. Dowiesz się też, jakie metody kurowania są dostępne, takie jak pasożyty leczenie. Zobacz też dane na temat chorób powodowanych przez motylica wątrobowa czy rzęsistek pochwowy.

  DIAGNOSTYKA PASOŻYTÓW I LECZENIE
  Precyzyjnie wykrywamy obecność ok 160 różnych pasożytów,
możliwa jest także ich eliminacja bez żadnych leków

Obecnie jedyna taka oferta na rynku
Diagnozujemy i eliminujemy także boreliozę
oporną na inne terapie
 
BRM-MED Sp. z o.o.  Przychodnia Biorezonansu i Terapii Rife
al. Jana Chrystiana Szucha 11A/24 Warszawa

© 2012 BRM-MED Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zakaz kopiowania fragmentów lub całości tekstu bez zgody autora i właściciela Portalu