Gnathostoma

Strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka) m.in. w celach statystycznych
Bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia końcowego

Gnathostoma / Gnathostomiasis

Gnathostomiasis jest zakażeniem pasożytniczym wywoływanym przez trzecie stadium larwalne nicieni z rodzaju Gnathostoma, należących do rzędu Spiruria. Opisano trzynaście gatunków Gnathostoma, z których tylko pięć było związanych z chorobą człowieka. Cykl życia wymaga trzech żywicieli: widłonogów słodkowodnych; kilka gatunków ryb słodkowodnych lub słonowodnych i innych zwierząt wodnych oraz ostatecznego żywiciela dla form dorosłych. Ostatnimi żywicielami są najczęściej koty i psy, zarówno domowe, jak i dzikie. U człowieka występuje tylko w formie larwy.

Dorosłe samce i samice robaków, mierzące od 13 do 55 mm długości, gniazdują w błonie śluzowej żołądka żywiciela ostatecznego, takiego jak koty i psy, a czasami tygrysy i lamparty. Jaja są wydalane z kałem i trafiają do środowiska wodnego. 

Choroba występuje endemicznie w niektórych krajach na całym świecie, choć najbardziej znana jest w krajach Azji Południowo-Wschodniej, Japonii i Ameryce Łacińskiej. Najwyższą zachorowalność obserwuje się w Japonii, Tajlandii, Kambodży, Laosie, Birmie, Indonezji, Filipinach, Malezji, Wietnamie oraz Chinach, Indiach i na Sri Lance. Drugie duże ognisko to Ameryka Łacińska od Meksyku, aż po Ekwador, Peru i Brazylię. Choroba została również zdiagnozowana u pacjentów po podróży do Afryki, zapewne tam także występuje endemicznie. 

Źródłem zakażenia jest nieobrobione termicznie w wystarczający sposób mięso ryby, a głównie surowe ryby w postaci ceviche, sushi lub sashimi. Marynowanie ryby w cytrynie, limonce itp. nie likwiduje robaka. Nie jest pewne czy źródłem zakażenia są tylko ryby słodkowodne, czy też także słonowodne, gdyż do zakażeń dochodziło także w krajach gdzie je się na surowo tylko ryby oceaniczne (Peru).

Migracja nicieni Gnathostomarodzaj poprzez tkanki ludzkie zachodzi w skórze i tkankach podskórnych, ale jest możliwa także migracja trzewna.

Objawy

Po około trzech do czterech tygodni po spożyciu larwy pacjent dostrzega zmiany w dowolnym miejscu na skórze. Te zmiany mogą być swędzące lub bolesne. Choroba zwykle objawia się jako głęboko osadzony lub nieco powierzchowny guzek wędrujący z eozynofilią lub migrujące guzkowe zapalenie skóry lub zapalenie tkanki podskórnej. Szanse na znalezienie pasożyta są niskie, chyba że trafnie zostanie wykonana biopsja z bardzo specyficznego obszaru, w którym rozwija się pasożyt po rozpoczęciu leczenia. Sporadycznie może dochodzić do spontanicznego wyjścia pasożyta na zewnątrz skóry.

Możliwe są zajęcia innych narządów z poważnymi konsekwencjami. Objawy skórne choroby nasilają się i zanikają, mogą mieć przebieg przewlekły, to poważniejsze komplikacje pojawiają się, gdy dochodzi do zajęcia głębszych struktur, takich jak płuco, śródpiersie, oko lub, w najgorszym przypadku, ośrodkowy układ nerwowy (OUN). Przejście pasożyta w pobliżu moczowodu może spowodować krwiomocz. Zgłaszano również zapalenie pochwy, zapalenie szyjki macicy, zapalenie żołędzi i hematospermię.

Zajęcie OUN wiąże się z najwyższą śmiertelnością, wahającą się od 8% do 25%. Najczęściej objawia się zapaleniem rdzenia kręgowego i radikulopatią, ale może również wystąpić zapalenie opon mózgowych i krwotok podtwardówkowy. 

Do znanych objawów należą „chid tuao” w Japonii, obrzęk rzeki Jangcy i reumatyzm szanghajski w Chinach oraz guzkowe wędrowne zapalenie tkanki podskórnej w Ekwadorze.

Nieleczone skórne i trzewne objawy gnathostomiasis mogą utrzymywać się przez dłuższy czas, nawet do 12 lat. 

HISTORIA

Gnathostoma została po raz pierwszy opisana przez Richarda Owena w 1836 roku w żołądku młodego tygrysa, który zginął w londyńskim zoo.  Pierwszy przypadek u człowieka opisano w Tajlandii w 1889 roku.

  DIAGNOSTYKA PASOŻYTÓW I LECZENIE
  Precyzyjnie wykrywamy obecność ok 160 różnych pasożytów,
możliwa jest także ich eliminacja bez żadnych leków

Obecnie jedyna taka oferta na rynku
Diagnozujemy i eliminujemy także boreliozę
oporną na inne terapie
 
BRM-MED Sp. z o.o.  Przychodnia Biorezonansu i Terapii Rife
al. Jana Chrystiana Szucha 11A/24 Warszawa

© 2012 BRM-MED Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zakaz kopiowania fragmentów lub całości tekstu bez zgody autora i właściciela Portalu