Gongylonema pulchrum

Gongylonema pulchrum

pasożyt podniebienia, pasożyt gardła, pasożyt zatok, pasożyt szyi

 

 

 

 

 

 

Gongylonema pulchrum to rodzaj nicieni spirurida. Gongylonma jest powszechnym pasożytem świń domowych, owiec, kóz i bydła, a także innych dzikich żywicieli kopytnych. Inne gatunki Gongylonema są pasożytami ptaków i gryzoni, odnotowano również zakażenia chrząszczy i karaluchów. Występują także zakażenia ludzi, ale są trudne do diagnostyki, ze względu na fakt, że są to mało znane pasożyty i bardzo rzadko oficjalnie potwierdzano te zakażenia.

Średnia długość męskich robaków wynosi ok. 3cm, podczas gdy średnia długość dorosłych samic wynosi ok. 6cm. Robak jest bardzo mobilny.

Długie, chude dorosłe osobniki znajdują się w płytkich tunelach na powierzchni nabłonka płaskiego tych tkanek; samica wytwarza jaja z zarodkami o grubej skorupie zawierające larwy pierwszego stadium (L1). Wydalone jaja są uwalniane z tuneli podczas złuszczania nabłonka i są przenoszone w dół przewodu pokarmowego i wydalane z kałem.

Owady – żywiciele pośredni zarażają się po spożyciu jaj. Larwy rozwijają się w hemocoel żywiciela pośredniego (stawonogi), ostatecznie stając się otoczkowane jako larwy inwazyjne trzeciego stadium (L3) w mięśniach klatki piersiowej. Żywiciele ostateczni ulegają zakażeniu po spożyciu zakażonych żywicieli pośrednich.

Larwy uwalniane są w żołądku i osadzają się w błonie śluzowej żołądka lub dwunastnicy, a następnie migrują do górnego odcinka przewodu pokarmowego po 2-3 miesiącach. Migracja larw często tworzy charakterystyczne zygzakowate lub sinusoidalne ślady w dotkniętych zakażeniem tkankach nabłonkowych. Dojrzewanie kończy się w górnym odcinku przewodu pokarmowego.

Infekcja Gongylonema jest chorobą odzwierzęcą występującą na całym świecie. Infekcje u ludzi występują po spożyciu stawonogów będących żywicielami pośrednimi, celowo lub przypadkowo oraz po spożyciu zanieczyszczonej surowej żywności lub wody. Udokumentowano kilka przypadków pasażowania jaj, co może być spowodowane nieumyślnym spożyciem dorosłego Gongylonema w niektórych rodzajach mięsa (np. żołądki kurze, ozory wieprzowe).

Objawy zakażenia

Dorosłe robaki Gongylonema zasiedlają górny odcinek przewodu pokarmowego żywiciela ostatecznego i może powodować miejscowe podrażnienia jamy ustnej. Robaki znaleziono w błonach śluzowych warg, policzków, języka, migdałków, dziąseł i czasami przełyku lub podniebienia. Gongylonema mogą występować jako pasożyty w organizmie człowieka do 10 lat.

Głównym objawem zakażenia Gongylonema jest odczucie ruchu lub ciała obcego w jamie ustnej. Czasami robaki mogą być usuwane przez pacjenta palcami lub cienką igłą. Inne objawy kliniczne obejmują łagodne zapalenie i owrzodzenie dotkniętych obszarów, które ustępują po usunięciu pasożyta.

 

pasożyt podniebienia,

pasożyt gardła,

pasożyt zatok,

pasożyt szyi

 

  DIAGNOSTYKA PASOŻYTÓW I LECZENIE
  Precyzyjnie wykrywamy obecność ok 160 różnych pasożytów,
możliwa jest także ich eliminacja bez żadnych leków

Obecnie jedyna taka oferta na rynku
Diagnozujemy i eliminujemy także boreliozę
oporną na inne terapie
 
BRM-MED Sp. z o.o.  Przychodnia Biorezonansu i Terapii Rife
al. Jana Chrystiana Szucha 11A/24 Warszawa

Więcej informacji o pasożytach

  1. „Zainteresowanym zagadnieniem przywry krwi polecamy zapoznanie się z treścią na stronie przywra krwi.”
  2. „Jeśli chcesz wiedzieć czy masz pasożyty, zrób badanie. Więcej informacji odnajdziesz na stronie badanie na pasożyty.”
  3. „Pasożyty u dzieci są tematem bardzo poważnym. Szczegóły można znaleźć na stronie pasożyty u dzieci.”
  4. „Choroba lamblii to jedno z poważniejszych schorzeń związanych z pasożytami. Dowiedz się więcej na temat symptomów na stronie lamblia objawy.”
  5. „Leczenie pasożytów jest potrzebne w wielu wypadkach. Więcej informacji można znaleźć na stronie pasożyty leczenie.”
  6. „Motylica wątrobowa jest poważnym problemem zdrowotnym, więcej szczegółów można znaleźć na stronie motylica wątrobowa.”
  7. „Rzęsistek pochwowy jest często występującym pasożytem u kobiet. Więcej wiadomości na ten temat odnajdziesz na stronie rzęsistek pochwowy.”

© 2012 BRM-MED Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zakaz kopiowania fragmentów lub całości tekstu bez zgody autora i właściciela Portalu