Strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka) m.in. w celach statystycznych
Bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia końcowego
|
Gongylonema pulchrum
pasożyt podniebienia, pasożyt gardła, pasożyt zatok, pasożyt szyi


Gongylonema pulchrum to rodzaj nicieni spirurida. Gongylonma jest powszechnym pasożytem świń domowych, owiec, kóz i bydła, a także innych dzikich żywicieli kopytnych. Inne gatunki Gongylonema są pasożytami ptaków i gryzoni, odnotowano również zakażenia chrząszczy i karaluchów. Występują także zakażenia ludzi, ale są trudne do diagnostyki, ze względu na fakt, że są to mało znane pasożyty i bardzo rzadko oficjalnie potwierdzano te zakażenia.
Średnia długość męskich robaków wynosi ok. 3cm, podczas gdy średnia długość dorosłych samic wynosi ok. 6cm. Robak jest bardzo mobilny.
Długie, chude dorosłe osobniki znajdują się w płytkich tunelach na powierzchni nabłonka płaskiego tych tkanek; samica wytwarza jaja z zarodkami o grubej skorupie zawierające larwy pierwszego stadium (L1). Wydalone jaja są uwalniane z tuneli podczas złuszczania nabłonka i są przenoszone w dół przewodu pokarmowego i wydalane z kałem.
Owady – żywiciele pośredni zarażają się po spożyciu jaj. Larwy rozwijają się w hemocoel żywiciela pośredniego (stawonogi), ostatecznie stając się otoczkowane jako larwy inwazyjne trzeciego stadium (L3) w mięśniach klatki piersiowej. Żywiciele ostateczni ulegają zakażeniu po spożyciu zakażonych żywicieli pośrednich.
Larwy uwalniane są w żołądku i osadzają się w błonie śluzowej żołądka lub dwunastnicy, a następnie migrują do górnego odcinka przewodu pokarmowego po 2-3 miesiącach. Migracja larw często tworzy charakterystyczne zygzakowate lub sinusoidalne ślady w dotkniętych zakażeniem tkankach nabłonkowych. Dojrzewanie kończy się w górnym odcinku przewodu pokarmowego.
Infekcja Gongylonema jest chorobą odzwierzęcą występującą na całym świecie. Infekcje u ludzi występują po spożyciu stawonogów będących żywicielami pośrednimi, celowo lub przypadkowo oraz po spożyciu zanieczyszczonej surowej żywności lub wody. Udokumentowano kilka przypadków pasażowania jaj, co może być spowodowane nieumyślnym spożyciem dorosłego Gongylonema w niektórych rodzajach mięsa (np. żołądki kurze, ozory wieprzowe).
Objawy zakażenia
Dorosłe robaki Gongylonema zasiedlają górny odcinek przewodu pokarmowego żywiciela ostatecznego i może powodować miejscowe podrażnienia jamy ustnej. Robaki znaleziono w błonach śluzowych warg, policzków, języka, migdałków, dziąseł i czasami przełyku lub podniebienia. Gongylonema mogą występować jako pasożyty w organizmie człowieka do 10 lat.
Głównym objawem zakażenia Gongylonema jest odczucie ruchu lub ciała obcego w jamie ustnej. Czasami robaki mogą być usuwane przez pacjenta palcami lub cienką igłą. Inne objawy kliniczne obejmują łagodne zapalenie i owrzodzenie dotkniętych obszarów, które ustępują po usunięciu pasożyta.
pasożyt podniebienia,
pasożyt gardła,
pasożyt zatok,
pasożyt szyi
Inne pasożyty
- Przywra krwi, czym są przywry krwi?
- Motylica Wątrobowa – Objawy, Choroby, Leczenie, Przyczyny, Badania
DIAGNOSTYKA PASOŻYTÓW I LECZENIE
Precyzyjnie wykrywamy obecność ok 160 różnych pasożytów,
możliwa jest także ich eliminacja bez żadnych leków Obecnie jedyna taka oferta na rynku Diagnozujemy i eliminujemy także boreliozę oporną na inne terapie BRM-MED Sp. z o.o. Przychodnia Biorezonansu i Terapii Rife
al. Jana Chrystiana Szucha 11A/24 Warszawa
|