Toksokary (Glista kocia, psia i leonina)

Strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka) m.in. w celach statystycznych
Bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia końcowego

Toksokary

glista_kocia
glista kocia
glista_psia
glista psia
toxocara_leonina
toxocara leonina

glista kocia (Toxocara cati), glista psia (Toxocara canis) oraz toxocara leonina

Pełny cykl życiowy glist toksokara przebiega w organizmach zwierzęcych. Toxocara cati u kota, a Toxocara canis u psa. Budowa toksokary jest podobna do glisty ludzkiej. Posiada długość od 3 do 10 cm, a toxocara leonina nawet do 20cm. Kot lub pies są żywicielami ostatecznymi tych pasożytów, a w przypadku toxocara leonina także lis.
Człowiek może stać się przypadkowo ich żywicielem. Toksokary nie kończą w organizmie człowieka pełnego cyklu rozwojowego, pozostając w postaci larwalnej. Zwierzęta zarażają się od matki najczęściej już na etapie prenatalnym. Człowiek natomiast poprzez połknięcie jaja, które przedostało się wraz z odchodami zwierzęcia do środowiska. Liczba wydalanych przez zwierzęta jaj jest bardzo duża, nawet 20000 dziennie. Wydalone jaja dojrzewają w środowisku przy odpowiedniej temperaturze i wilgotności. Idealnym miejscem ich dojrzewania są np. piaskownice, podwórka, parki, plaże, do których załatwiają się zwierzęta. Optymalna temperatura do rozwoju jaj toksokar wynosi około 27st.C, gdzie po 2-3 tygodniach jaja stają się dojrzałe i zdolne do inwazji. Najczęściej chorują dzieci, które zarażają się podczas zabaw z zakażonymi zwierzętami oraz w piaskownicach. Do zakażenia przyczyniają się także wsadzanie palców do buzi oraz rzadkie mycie rąk. Z połkniętych jaj wykluwają się larwy, które podobnie jak glista ludzka przedostają się przez ściany jelita do krwiobiegu, a stamtąd do innych narządów organizmu, gdzie osiedlają się. Mogą pozostać aktywne nawet kilka lat czyniąc ogromne szkody w zakażonym organizmie. Powodują zakażenie i niszczenie zainfekowanych tkanek. Najczęściej osiedlają się w wątrobie, ale także w tkance płucnej, układzie nerwowym, w tym w mózgu. Najgroźniejsza to inwazja w gałce ocznej, gdzie często dochodzi do uszkodzenia wzroku, a także właśnie w mózgu. Niektóre źródła podają, że toxocara leonina w mniejszym stopniu niż T.cati i T.canis jest odpowiedzialna za zespół larwy migrującej i jej rozwój ma miejsce głównie w jelitach. Ważne jest aby wcześnie rozpoznać inwazje toksokary i zapobiec nieodwracalnemu uszkodzeniu narządów. Należy wdrożyć leczenie nowoczesnymi lekami przeciwpasożytniczymi, które umożliwiają zabicie żywych larw poza układem pokarmowym, bezpośrednio w tkankach. Leczenie jest jednak długotrwałe, trwa nawet wiele miesięcy.

Objawy zakażenia

Powoduje toksokarozę. Najczęściej przebiega ona bezobjawowo, wówczas jedynym objawem może być eozynofilia – podwyższona liczba jednego z rodzajów białych krwinek – granulocytów kwasochłonnych. Odpowiedzialnych za walkę z pasożytami tkankowymi. Liczba eozynofili wzrasta wówczas o 40-50% i pozostaje podwyższona nawet wiele miesięcy mimo fazy bezobjawowej. Objawy toksokary zależą od skali inwazji oraz umiejscowienia się w organizmie i są to:

– objawy uogólnione – zespól larwy wędrującej,
– wysoka gorączka,
– leukocytoza i eozynofilia,
– hipergammaglobulinemia,
– powiększenie wątroby,
– pogorszenie widzenia,
– zmiany w gałce ocznej,
– zapalenie mózgu, napady drgawek,
– nudności, wymioty (możliwe jest zwymiotowanie toxocary),
– pobolewania w okolicy wątroby,
– alergia oddechowa,
– kaszel, duszność,
– objawy astmopodobne,
– astma.

  DIAGNOSTYKA PASOŻYTÓW I LECZENIE
  Precyzyjnie wykrywamy obecność ok 160 różnych pasożytów,
możliwa jest także ich eliminacja bez żadnych leków

Obecnie jedyna taka oferta na rynku
Diagnozujemy i eliminujemy także boreliozę
oporną na inne terapie
 
BRM-MED Sp. z o.o.  Przychodnia Biorezonansu i Terapii Rife
al. Jana Chrystiana Szucha 11A/24 Warszawa

© 2012 BRM-MED Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zakaz kopiowania fragmentów lub całości tekstu bez zgody autora i właściciela Portalu