Owsik ludzki

owsik ludzki (Enterobius vermicularis), owsiki

owsik_ludzki
Jest pospolitym pasożytem jelita ślepego człowieka, powodującym owsicę. Posiada długość od kilku milimetrów do 1 cm. Mniejsze osobniki, trudno więc dostrzec gołym okiem. Owsiki żyją do 2 miesięcy. Samice zwykle krócej, bo po około miesiącu wydostają się przez odbyt na zewnątrz wraz z jajami (ok. 20000), które są do nich przyczepione. W ten sposób jaja, a także zwykle martwe już samice wydostają się na zewnątrz, zwykle do bielizny, do pościeli, na dywan lub podłogę, gdzie łączą się z kurzem. Wędrowanie samic owsika rozpoczyna się zwykle wieczorem. Z jaj w ciągu zaledwie 6h wylęgają się larwy. Czasem larwy wydostają się z jaj już na skórze odbytu, skąd od razu wracają do jelita grubego. Najczęściej jednak jaja inwazyjne i larwy trafiają do tego samego lub innego żywiciela przez nos lub usta. Po połknięciu dojrzewają w jelicie cienkim. Inwazyjne jaja owsika w środowisku domowym (temperatura, wilgotność) zachowują żywotność i zdolność zakażania przez wiele tygodni. Mieszkanie, internaty, szkoły, przedszkola, zawierające w kurzu jaja pasożyta są stale rezerwuarem  inwazji. Zarażenie owsikiem często następuje także poza domem. Przestrzeganie higieny osobistej (częste mycie rąk oraz nie wsadzanie palców do ust) i mieszkania ma duże znaczenie w zapobieganiu owsicy. W jelicie owsiki mogą powodować zmiany nieżytowe błony śluzowej. Zdarza się, że samica owsika przedostaje się także do kobiecego układu rozrodczego.

Objawy zakażenia
Powoduje owsicę, do objawów której należą:
– brak apetytu,
– utrata wagi,
– blada skóra,
– podkrążone oczy,
– bezsenność,
– kichanie,
– obgryzanie paznokci,
– pobudzenie lub poddenerwowanie,
– swędzenia odbytu,
– trudności z koncentracją.

Więcej informacji o pasożytach

Przydatne dane dotyczące pasożytów znajdziesz na stronie https://pasozyty.org.pl/.

Wiedz więcej na temat przywra krwi, która jest jedną z chorób zakaźnych. Dowiesz się jakie są objawy i jak przebiega terapia.
Jeśli chcesz się upewnić, że nie masz pasożytów, warto wykonać badanie na pasożyty.
Niektóre pasożyty, takie jak lamblie, są zwłaszcza ryzykowne dla dzieci. Dowiedz się więcej na temat pasożyty u dzieci,lamblia objawy oraz jak im zapobiegać.
Jeśli już masz pasożyty, konieczne jest ich pasożyty leczenie.
Motylica wątrobowa jest jednym z typów pasożytów, które można znaleźć w naszym organizmie. Dowiedz się więcej na temat motylica wątrobowa i jakie są objawy tej choroby.
Rzęsistek pochwowy to następny rodzaj pasożytów, który może zaatakować nasz organizm. Dowiedz się więcej na temat rzęsistek pochwowy i jakie są objawy tej choroby.

  DIAGNOSTYKA PASOŻYTÓW I LECZENIE
  Precyzyjnie wykrywamy obecność ok 160 różnych pasożytów,
możliwa jest także ich eliminacja bez żadnych leków

Obecnie jedyna taka oferta na rynku
Diagnozujemy i eliminujemy także boreliozę
oporną na inne terapie
 
BRM-MED Sp. z o.o.  Przychodnia Biorezonansu i Terapii Rife
al. Jana Chrystiana Szucha 11A/24 Warszawa

© 2012 BRM-MED Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zakaz kopiowania fragmentów lub całości tekstu bez zgody autora i właściciela Portalu