Tęgoryjec psi

tęgoryjec psi (Ancylostoma caninum)

tegoryjec_psi
tegoryjec_psi2
Powszechnie występujący pasożyt psów, a także kotów. Jest często diagnozowany także u ludzi, choć jest mało znany. Występuje prawie we wszystkich obszarach geograficznych, w tym w Polsce. Posiada od 12 do 15 mm długości. Pasożyt na zakończeniu tułowia, z obu stron, posiada spłaszczony kształt, przypominający otwory gębowe, które są wyposażone w haczyki podobne do szczęki z zębami.
Zakażenie następuje poprzez jaja pasożytów znajdujących się w glebie, z których rozwijają się larwy. Przy odpowiedniej temperaturze i wilgotności są one gotowe do inwazji przez wiele tygodni. Reagują na bodźce dotykowe i cieplne ze strony człowieka, co umożliwia im czynne wniknięcie przez nieuszkodzoną skórę i dostanie się do naczyń krwionośnych. Następnie dostają się kolejno do prawej komory serca, płuc, tchawicy i gardła. Połknięte larwy osiągają dojrzałość w jelicie cienkim. Dorosły osobnik żywi się krwią żywiciela wysysaną ze ścianek jelita. Samica wydala tysiące jaj dziennie, które wraz z kałem wydostają się do środowiska.
Tęgoryjcem psim mogą być zakażone całe rodziny, szczególnie posiadacze czworonogów i ogródków. Spotyka się jednak także rodzinne, uporczywe, nawracające zakażenia, które nie mogą następować poprzez kontakt z ziemią, wówczas najprawdopodobniej dochodzi do zakażeń w mieszkaniu/domu poprzez inwazyjne larwy, które zamiast w ziemi dojrzewają w domu, w miękkich powierzchniach typu np. dywany. Ryzykowne wydaje się także załatwianie się psów do kuwet w domu, skąd może dojść do rozniesienia tysięcy jaj po mieszkaniu.

 

Objawy zakażenia
– często pozornie bezobjawowe nosicielstwo,
– niedokrwistość,
– biegunka,
– uszkodzenie śluzówki jelita,
– liczne objawy ze strony układu pokarmowego,
– eozynofilia,
– reakcje alergiczne, np. swędząca wysypka i inne,
– krwotok w jelitach przy bardzo masywnych infekcjach.

 

Więcej informacji o pasożytach

Pasożyty są częstym kłopotem, który może wpłynąć na nasze zdrowie. Mogą one powodować choroby zaraźliwe, takie jak przywra krwi. Aby ustalić obecność pasożytów, warto wykonać badanie na pasożyty. Pasożyty są szczególnie ryzykowne dla dzieci, dlatego warto skierować uwagę na ich objawy i skonsultować się ze specjalistą – pasożyty u dzieci. Częstym pasożytem jest lamblia, której lamblia objawy warto znać. Terapia pasożytów jest ważne, aby poprawić stan naszego zdrowia – pasożyty leczenie. Wiele pasożytów może powodować poważne choroby, takie jak motylica wątrobowa czy rzęsistek pochwowy. Pamiętaj, by w razie wystąpienia symptomów skonsultować się ze specjalistą i wykonać odpowiednie badania.

  DIAGNOSTYKA PASOŻYTÓW I LECZENIE
  Precyzyjnie wykrywamy obecność ok 160 różnych pasożytów,
możliwa jest także ich eliminacja bez żadnych leków

Obecnie jedyna taka oferta na rynku
Diagnozujemy i eliminujemy także boreliozę
oporną na inne terapie
 
BRM-MED Sp. z o.o.  Przychodnia Biorezonansu i Terapii Rife
al. Jana Chrystiana Szucha 11A/24 Warszawa

© 2012 BRM-MED Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zakaz kopiowania fragmentów lub całości tekstu bez zgody autora i właściciela Portalu