Przywry – czym są i skąd się biorą?
Przywra chińska jest jedną z bardziej znanych przywr. Po łacinie jej nazwa brzmi clonorchis sinensis – to bardzo częsty pasożyt występujący w przewodzie żółciowym, zarówno człowieka, jak i zwierząt – na przykład świni, kota, psa, gryzoni, jak i innych ssaków. Szacuje się, iż około 10 milionów ludzi na świecie jest zakażonych przywrą chińską, choć liczba ta na pewno jest znacznie niedoszacowana. Po prostu bardzo trudno jest wykryć tą i inne przywry w organizmie. Człowiek zaraża się przywrą chińską najczęściej wtedy, gdy zjada niedopieczone, wędzone na zimno lub surowe mięso ryb. Trzeba uważać więc na sushi, a najlepiej z niego zrezygnować. Wydaje się jednak, iż to łosoś wędzony na zimno jest w Polsce w największym stopniu odpowiedzialny za zakażenia tą przywrą. Medycyna oficjalna nadal tego nie dostrzega i uważa, że przywry to nie „polski” problem.
Innymi pasożytniczymi przywrami, na zarażenie, którymi narażony jest człowiek, są przywry krwi, płuc, jelit, trzustkowe, wątrobowe, w tym motylica wątrobowa. Jaja przywr trafiają do wody, kiedy zostają wydalone przez końcowych żywicieli; ludzi i zwierzęta – między innymi przez owce, kozy, krowy, króliki lub świnie. Te zwierzęta oraz ludzi uważa się za ostatecznych żywicieli.
W rozwoju przywry biorą zawsze udział ślimaki wodne lub lądowe, następnie larwy wydostają się do wody lub kolejnego żywiciela. Dlatego inwazyjne postaci przywr znajdują się w wodzie. Larwy (po wydostaniu się ze ślimaków) trafiają do wody, a następnie np do ryby lub innych żywicieli, a jaja także często dostają się do wody, kiedy zostają wydalone przez ludzi i zwierzęta – między innymi przez owce, kozy, krowy, króliki lub świnie oraz ludzi. Larwy niektórych przywr mogą być przenoszone także przez karaluchy, koniki polne, skorupiaki, szczury oraz mrówki.
Przywrą chińską, kocią wątrobową lub przywrą płuc można się zarazić jedynie jedząc mięso ryby, a jak można zarazić się innymi przywrami? Do czego może doprowadzić obecność przywry?
Za rozpowszechnianie przywr jest odpowiedzialna oprócz mięsa ryb i skorupiaków, woda zawierająca larwy przywr oraz żywność, gdzie taka woda się dostała lub była używana do podlewania (głównie zielenina, którą często podlewa się wodą stojącą ze zbiorników wodnych – ekologia, deszczówka itp). Wszystkie produkty rolne, po których przeszedł ślimak lądowy, także mogą być zakażone przywrami. Znajdują się one bowiem w śluzie ślimaków, który pozostawiają one na powierzchni, po której się przemieszczają, np owoce, warzywa. Inwazyjne larwy przywr są uwalniane ze ślimaków wodnych i dostają się do ryb (zależnie od gatunku przywry) lub bezpośrednio do wody. Mogą następnie z wody przeniknąć przez skórę podczas kąpieli lub w wyniku połknięcia z wodą lub żywnością do końcowych żywicieli. Wydaje się, że to właśnie surowa żywność podlewana wcześniej wodą zakażoną inwazyjnym przywrami jest największym źródłem zakażenia dużą liczbą różnych gatunków przywr.
Przywrą można zarazić się więc przez picie wody prosto z zakażonego źródła (zakażone studnie, stojąca woda deszczowa, jeziora i sadzawki oraz rzeki i strumienie) oraz kąpiele w tych zbiornikach przez skórę. Jednak nie tylko w ten sposób może dojść do zarażenia się przywrą. Pasożytem tym zarazić się można jednak głównie wtedy, kiedy spożywa się produkty typu zielenina i małe owoce, nawet te umyte (jak rukola, kapusta świeża, sałaty luzem i te paczkowane, natka, koperek, szczypiorek, surowy szpinak itp), gdyż inwazyjnych form przywr (które są przyklejone do zieleniny lub warzyw i owoców jak galaretki) zwykłe mycie, polegające na polewaniu wodą, nie jest w stanie dobrze usunąć. W ten sposób myje się przecież małe owoce typu jagody, truskawki lub zieleninę. Należy wiedzieć, iż wewnątrz surowej kapusty często są ślimaki, są białe lub przezroczyste i niewidoczne. Surówka ze świeżej kapusty może być zakażona. Kapusta kiszona jest natomiast bezpieczna.
Trzeba mieć to na uwadze zwłaszcza przy zakupie pakowanej zieleniny, która często oznaczona jest jako już umyta. Nawet jeśli na opakowaniu produktu jest napisane, że produkt był myty lub nawet myty 3x, zawsze warto się zastanowić nad tym czy na pewno jest bezpieczny.
Przywry przebywają w zbiornikach zanieczyszczonych, lecz także mogą pojawić się w zbiornikach zdatnych do kąpieli oraz uważanych za czyste, wystarczy że żyją w nich ślimaki, a wówczas na pewno są tam także przywry. Nawet własny basen/zbiornik wody deszczówkowej po pewnym czasie zostaje zasiedlony przez ślimaki wodne, co jest naturalnym procesem. Przywry występują na całym świecie, także w Polsce, więc informacje w podręcznikach i encyklopediach, jakoby były to tylko pasożyty tropików są nieprawdziwe. Nie u każdej osoby występują objawy chorobowe po zakażeniu przywrami, lub osoba taka nie zdaje sobie z tego sprawy. Objawy są zwykle diagnozowane jako niestrawność, zespół jelita drażliwego, sibo itp. Jednak zakażenia przywrami wątroby, które żyją nawet 30 lat, wiąże się też z kamicą woreczka, żółtaczką mechaniczną, zrostami i przerostami dróg żółciowych oraz rakiem dróg żółciowych. Nabłonek rozrasta się, powodując zmiany nowotworowe.
Cechy charakterystyczne przywry
Przywry chińskie posiadają zabarwione na czerwono, nieco szpatułkowate ciało, które jest znacznie wydłużone z przodu i zaokrąglone z tyłu. Długość, jaką osiąga, waha się w granicach 10–25 mm, natomiast szerokość osiąga od 3 do 5 mm. Dla przykładu motylica wątrobowa jest 2x większa.
W środkowej części ciała przywry, po bokach zlokalizowane są żółtniki. Przewód pokarmowy składa się z umięśnionej gardzieli, krótkiego przełyku oraz jelita rozgałęzionego na dwa ślepo zakończone ramiona, biegnące do końca ciała. Przywrę charakteryzują dwa spore, płatowate lub rozgałęzione jądra umiejscowione w tylnej części ciała i jeden mały, lekko płatowaty, owalny jajnik.
Jak ustrzec się przed zakażeniem przywrami z żywności ?
Potrzebne jest prawdziwe mycie, aby usunąć przywry, polegające na wyszorowaniu powierzchni każdego produktu, pod wodą np za pomocą gąbki lub spożywanie tych warzyw i owoców, które obiera się ze skóry. Można próbować zanurzyć we wrzątku produkt przed zjedzeniem. Nie ma innego sposobu, aby np. jedzenie natki pietruszki lub koperku było w 100% bezpiecznie, niż ich sparzenie wrzątkiem lub wrzucenie do wrzącej zupy lub sosu. Soda, sól, ozon nie są właściwe w dezynfekowaniu żywności od przywr. Służą raczej do innych celów (mogą niwelować inne patogeny i metale ciężkie). Jedynie ocet wykazuje pewną skuteczność w niwelowaniu przywr z powierzchni produktów, ale roztwór octu musi być silny i moczenie trwać przynajmniej 10minut, co skutkuje, że wiele produktów ma octowy smak potem. Następnie można wypłukać produkt i zanurzyć w roztworze nadmanganianu potasu na 10min, w celu zdezynfekowania od innych patogenów, a następnie wypłukać.
Wydaje się, że owoce typu jagody, borówki czy truskawki można próbować w ten sposób oczyścić z pasożytów. Należy pamiętać jednak, że oprócz przywr surowizna jest często zakażona pierwotniakami o kałowym pochodzeniu, jak lamblia, ameby, blastocystis, cryptosporidium i innymi, które pochodzą z szamb spuszczanych do zbiorników wodnych i wykorzystywanych potem do podlewania upraw na polu i w szklarni. Ekologia przecież „nakazuje” używać wody ze zbiorników otwartych i nałapanej deszczówki zamiast czerpać czystą wodę z ziemi. Na pierwotniaki ocet nie będzie skuteczny, może być skuteczny nadmanganian.
Najlepiej jeść gotowaną żywność lub warzywa i owoce obierane ze skóry lub takie większe, które mają gładką powierzchnię i można je porządnie umyć pod wodą za pomocą np gąbki, wykroić zakamarki i gniazdo. Kiszonki i kwaszenie także są dobrym sposobem na przywry.
Podsumowanie
Nie wierzmy w napis na etykiecie informuje o tym, iż produkt został już umyty przez producenta. W tej kwestii warto zachować czujność i zdrowy rozsądek, ponieważ nie wiadomo, skąd producent czerpał wodę potrzebną do wypłukania produktu i czy zrobił to z należytą dokładnością. No i jak wcześniej napisano; sałaty, ziół nie da się na ogół umyć aby pozbyć się w 100% wszystkich postaci inwazyjnych przywry. Trzeba byłoby ją dezynfekować, aby była bezpieczna. W domu możemy sporządzać surówki z obieranych warzyw oraz takich, które dają się wyszorować – mają twardą gładką skórkę (pomidory, papryka) lub takich, które się obiera (ogórki, cebula, marchewka, seler). Najlepiej obierać z skóry warzywa i owoce, nie tylko dlatego, aby usunąć jaja i larwy pasożytów, ale aby usunąć konserwanty, preparaty biobójcze, wosk, pestycydy itp.
Profilaktyka poza domem
Jak skutecznie bronić się przed przywrą wątroby, przywrą chińską lub przywrą trzustkową i innymi? Co zrobić, aby przywra nie zaatakowała organizmu? Profilaktyka poza domem w przypadku przywr jest skomplikowana, gdyż obsesyjnie należy unikać wszelkich pokarmów roślinnych jak sałaty, szczypiorek, natka, świeże zioła, szpinak, małe owoce, nawet takich które zostały niby umyte. Lepiej przyjąć zasadę, żeby poza domem (w restauracji lub w gościach) nie jeść żadnych pokarmów na zimno typu sałatki, surówki itp), nawet takich które teoretycznie nie zawierają zieleniny, ale nie wiadomo czy w ogóle zostały umyte i w jakich warunkach były przygotowywane. Możemy poprosić kiszoną kapustę, czy ogórki, gdyż powinny być bezpieczne. Odmawiać posypywania jedzenia świeżą natką, koperkiem, kolendrą itp. Nie jeść ryb surowych i wędzonych na zimno.
Nie należy pić wody bezpośrednio ze źródła – dotyczy to także wszelkich rzek, bądź jezior, zbiorników wody stojącej, a nawet strumieni, potoków, które powszechnie uważane są za nieskazitelnie czyste. Nawet w nich mogą się bowiem rozwijać bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia bakterie i pasożyty – w tym między innymi przywry. Przywry dojrzewają głównie w środowisku wodnym i mogą przyjąć aż pięć postaci rozwojowych.
Przywra – diagnoza. Jak zdiagnozować przywrę?
Skąd można dowiedzieć się, że w organizmie ma się pasożyta, jakim jest przywra? Jakie badania należy zrobić, by dobrze zdiagnozować przywrę chińską, trzustkową lub motylicę wątrobową i inne?
Przywry – tak samo jak inne pasożyty – oficjalna medycyna najczęściej diagnozuje się poprzez badanie krwi oraz moczu i kału, ale są one mało wiarygodne i zwykle żadne pasożyty nie są wykrywane, mimo że pacjent ma ich objawy. Badanie krwi na obecność przywr krwi nieraz jednak wykrywa te przywry.
Badania krwi, jakie można wykonać, by wykazać obecność przywr w ciele jest dużo, a wśród nich między innymi badania serologiczne, immunologiczne i molekularne. Często sprawdzana jest też liczba eozynofilii świadczących o tym, że w ciele pojawiły się pasożyty (eozynofilie „walczą” z pasożytami”. W przypadku problemów ze zdiagnozowaniem przywr w laboratorium pomocny jest test biorezonansowy, gdzie najczęściej są one wykrywane.
Leczenie przywry – jak wyleczyć przywrę? W jaki sposób pozbyć się przywr?
Co zrobić, jeśli badania wykazały obecność pasożytów w organizmie? Jakie działania podjąć, aby pozbyć się przywry? Czy przywry da się wyleczyć?
Jeżeli badania potwierdziły obecność przywry w organizmie, należy jak najszybciej podjąć leczenie. Im szybciej zacznie się kurację, tym lepsze i znacznie skuteczniejsze efekty ona przyniesie.
Leczenie pasożytów najczęściej polega na podaniu środków przeciwpasożytniczych. Niestety w Polsce nie są dostępne żadne leki na przywry, nawet na receptę. Jedyny dostępny lek może być podany tylko w szpitalu i nie można go kupić w aptece, mimo że leczenie takie zwykle nie wymaga to hospitalizacji. Jeżeli w organizmie obecna jest motylica wątrobowa, może okazać się, że powiększona została śledziona i / lub wątroba uległa uszkodzeniu – wtedy w Polsce może być zaproponowana hospitalizacja.
Bardzo skuteczną metodą leczenia wszelkich pasożytów, w tym groźnych przywr i motylic, jest biorezonans. To innowacyjna, całkowicie naturalna metoda pozbawiona wszelkiej chemii i składników niepewnego pochodzenia Biorezonans najczęściej składa się z kilku zabiegów, podczas których wytwarzane są impulsy elektromagnetyczne sukcesywnie zabijające wybrane pasożyty.
Poza tym zalecana bywa przez naturopatów ziołowa terapia, która jak każda naturalna metoda leczenia nie wpływa przy tym zwykle negatywnie na organizm. Zioła mogą być jednak tylko w pewnym zakresie skuteczne w leczeniu zakażenia przywrami. Nawet wielomiesięczna kuracja ziołami nie zadziała w 100% i zwykle nie na wszystkie gatunki przywr.
Opinie
Biorezonans pomaga wykryć przywrę chińską i szybko się jej pozbyć. Ponadto podczas biorezonansu można zdiagnozować obecność wielu innych groźnych pasożytów mogących żerować w organizmie.
Wykrycie przywr i motylicy wątrobowej umożliwia badanie znane jako biorezonans. Jest to innowacyjna forma walki i diagnostyki chorób pasożytniczych z wykorzystaniem częstotliwości. Całkowite usunięcie z organizmu wybranych pasożytów możliwe jest nawet już po kilku zabiegach biorezonansu.
Naturalne metody leczenia są niezawodne mimo upływu lat. Zioła wspierają organizm, pomagając usuwając z niego niektóre pasożyty (niestety tylko niektóre, a nie wszystkie).
Wyleczenie i oczyszczenie organizmu z robaków i pasożytów jest możliwe również za pomocą naturalnych, bezinwazyjnych metod. Do takich należy między innymi biorezonans oraz terapie ziołowe jako uzupełnienie bioreoznansu, które skutecznie pomagają organizmowi w walce z pasożytniczymi przywrami.
- przywra chińska leczenie
- przywra trzustkowa badanie
- przywra chińska badanie
- przywra badanie
- przywra pasożyt
- przywra wątroby leczenie
- leczenie przywry
- przywra leczenie
- przywra wątroby badanie
- przywra trzustkowa leczenie
DIAGNOSTYKA PASOŻYTÓW I LECZENIE
Precyzyjnie wykrywamy obecność ok 160 różnych pasożytów,
możliwa jest także ich eliminacja bez żadnych leków Obecnie jedyna taka oferta na rynku Diagnozujemy i eliminujemy także boreliozę oporną na inne terapie BRM-MED Sp. z o.o. Przychodnia Biorezonansu i Terapii Rife
al. Jana Chrystiana Szucha 11A/24 Warszawa
|
Więcej informacji o pasożytach
Pomocne dane dotyczące pasożytów odnajdziesz na stronie https://pasozyty.org.pl/.
Wiedz więcej na temat przywra krwi, która jest jedną z chorób zakaźnych. Dowiesz się jakie są objawy i jak przebiega terapia.
Jeżeli chcesz się upewnić, że nie masz pasożytów, warto wykonać badanie na pasożyty.
Niektóre pasożyty, takie jak lamblie, są szczególnie niebezpieczne dla dzieci. Dowiedz się więcej na temat pasożyty u dzieci,lamblia objawy oraz jak im zapobiegać.
Jeżeli już masz pasożyty, konieczne jest ich pasożyty leczenie.
Motylica wątrobowa jest jednym z rodzajów pasożytów, które można znaleźć w naszym organizmie. Dowiedz się więcej na temat motylica wątrobowa i jakie są objawy tej choroby.
Rzęsistek pochwowy to kolejny rodzaj pasożytów, który może zaatakować nasz organizm. Dowiedz się więcej na temat rzęsistek pochwowy i jakie są objawy tej choroby.