Tasiemiec uzbrojony (Taenia solium)
Gatunek tasiemca, który pasożytuje w przewodzie pokarmowym kręgowców, w tym człowieka. Tasiemiec uzbrojony różni się od tasiemca nieuzbrojonego tym, że jego głowa jest uzbrojona w podwójny wieniec haczyków. Posiada także przyssawki, którymi przytwierdza się do ściany jelita cienkiego żywiciela końcowego. Ma długie i płaskie ciało, przypominające wyglądem tasiemkę, a długość tego robaka to 2-4 m i 800-900 członów. Końcowe człony z macicą wypełnioną jajami odrywają się i są wydalane. Cykl rozwojowy jest podobny jak u tasiemca nieuzbrojonego, z tym wyjątkiem, że żywicielem pośrednim tasiemca uzbrojonego jest świnia (a nie bydło). Tasiemiec uzbrojony dorasta do pełnej długości w ciągu dwóch miesięcy i przebywa w jelicie cienkim człowieka do kilkunastu lat.
Człowiek zaraża się zwykle jedząc surowe lub niedogotowane mięso wieprzowe lub jego przetwory, zawierające tzw. wągry. Może się jednak także zarazić wydalonymi jajami, choć najczęściej naturalnym żywicielem pośrednim jest świnia. W przypadku, kiedy człowiek stanie się żywicielem pośrednim, wągry mogą się umiejscawiać w różnych tkankach, w miąższu, mięśniach, tkance podskórnej oraz mózgu i gałkach ocznych.
.
Objawy chorobowe
Choroba spowodowana przez tasiemca uzbrojonego to tenioza (zarażenie dorosłym tasiemcem), gdzie człowiek jest żywicielem końcowym oraz cysticerkoza (jaja inwazyjne powodujące wągrzyce) gdzie człowiek jest żywicielem pośrednim.
Objawy teinozy: anemia, awitaminoza, osłabienie, bóle brzucha, wymioty, możliwa utrata wagi.
Oprócz przewodu pokarmowego tasiemiec uzbrojony może się osadzić w mięśniach i narządach wewnętrznych człowieka jako larwa wągier (cysticerkoza).
cysticerkoza mózgu
.
wągrzyca w oku
.
Wągrzyca narządów miąższowych, mięśni tkanki podskórnej przebiega zwykle bezobjawowo, natomiast zmiany wągrzycowe w mózgu lub gałce ocznej powodują ciężkie następstwa. Ucisk mózgu może wywoływać objawy neurologiczne, np. podobne do padaczki, bóle głowy oraz zaburzenia zachowania. Możliwe jest także uszkodzenie gałki ocznej i ślepota.
DIAGNOSTYKA PASOŻYTÓW I LECZENIE
Precyzyjnie wykrywamy obecność ok 160 różnych pasożytów, możliwa jest także ich eliminacja bez żadnych leków Obecnie jedyna taka oferta na rynku Diagnozujemy i eliminujemy także boreliozę oporną na inne terapie
BRM-MED Sp. z o.o. Przychodnia Biorezonansu i Terapii Rife
al. Jana Chrystiana Szucha 11A/24 Warszawa
|
Więcej informacji o pasożytach
Pasożyty są częstym kłopotem, który może wpłynąć na nasze zdrowie. Mogą one wywoływać choroby zakaźne, takie jak przywra krwi. By ustalić obecność pasożytów, warto wykonać badanie na pasożyty. Pasożyty są szczególnie ryzykowne dla dzieci, dlatego warto zwrócić uwagę na ich objawy i skonsultować się ze specjalistą – pasożyty u dzieci. Częstym pasożytem jest lamblia, której lamblia objawy warto znać. Terapia pasożytów jest ważne, aby polepszyć stan naszego zdrowia – pasożyty leczenie. Wiele pasożytów może powodować poważne choroby, takie jak motylica wątrobowa czy rzęsistek pochwowy. Pamiętaj, by w razie wystąpienia symptomów skonsultować się ze specjalistą i wykonać właściwe badania.
© 2012 BRM-MED Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zakaz kopiowania fragmentów lub całości tekstu bez zgody autora i właściciela Portalu