Tasiemiec karłowaty, szczurzy

Tasiemiec karłowaty (Hymenolepis nana)

Heminolepis_nana
Tasiemiec szczurzy (Hymenolepis diminuta)
hymenolepsis_diminuta_cisticercoide
      

Są to pasożyty ze sobą blisko spokrewnione i podobne. To małe robaki o długości około 1,5 – 5 cm. Składają się z uzbrojonej główki i około dwustu segmentów. Główka obu tasiemców ma 6 haczyków. Hymenolepis diminuta jest u ludzi w Polsce częstszym gatunkiem niż Hymenolepis nana, ale zarażenia obu gatunkami notuje się na całym świecie. Jest to najczęściej występujący tasiemiec, choć jest mniej znany od rzadziej występujących dużych tasiemców uzbrojonego i nieuzbrojonego. Jaja H. diminuta są okrągłe lub owalne, wielkości 60-85 µm. Jaja H. nana są mniejsze, o wielkości 30-55 µm.

Objawy chorobowe
Większość infekcji hymenolepis nana i diminuta przebiega bezobjawowo. Zdarza się jednak, że tasiemiec uszkadza kosmki jelita cienkiego. Powoduje to utratę łaknienia, spadek masy ciała, bóle brzucha, rozstrój, niepokój, zaburzenia snu. Częściej te dolegliwości odczuwają dzieci, gdyż u dorosłych objawy są słabo zaznaczone i najczęściej osoba zakażona jest tego nieświadoma. W przypadku tych tasiemców może dojść do samowyleczenia, a także do wyleczenia kiedy tasiemiec obumrze. Te gatunki tasiemców żyją znacznie krócej od dużych tasiemców. Wykrycie ich jest trudne konwencjonalnymi badaniami, gdyż jaja są delikatne i rozpadają się, uniemożliwiając ich stwierdzenie w rozmazie kału. W kale nie można znaleźć także segmentów, gdyż są już zwykle strawione w jelicie cienkim.

 

Więcej informacji o pasożytach

Zakażenia pasożytami są powszechne i mogą wywoływać poważne konsekwencje zdrowotne. Dlatego ważne jest, by regularnie poddawać się badanie na pasożyty. Zwłaszcza narażone są na nie dzieci, u których pasożyty mogą wywoływać poważne problemy zdrowotne. Przykładami pasożytów krwi są przywra krwi, które nieleczone mogą prowadzić do znacznych schorzeń. Innym częstym pasożytem jest lamblia, której lamblia objawy bywają trudne do spostrzeżenia. Choroby takie jak motylica wątrobowa, czy rzęsistek pochwowy, wywoływane przez pasożyty, wymagają błyskawicznego i efektywnego pasożyty leczenie. Dlatego ważne jest respektowanie zasad higieny i regularne poddawanie się badaniom, by przeciwdziałać zakażeniom pasożytami.

  DIAGNOSTYKA PASOŻYTÓW I LECZENIE
  Precyzyjnie wykrywamy obecność ok 160 różnych pasożytów,
możliwa jest także ich eliminacja bez żadnych leków

Obecnie jedyna taka oferta na rynku
Diagnozujemy i eliminujemy także boreliozę
oporną na inne terapie
 
BRM-MED Sp. z o.o.  Przychodnia Biorezonansu i Terapii Rife
al. Jana Chrystiana Szucha 11A/24 Warszawa

© 2012 BRM-MED Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zakaz kopiowania fragmentów lub całości tekstu bez zgody autora i właściciela Portalu