Bruzdogłowiec szeroki

Bruzdogłowiec szeroki (Diphyllobothrium latum)

Mierzy od 3 do 20 m długości i jest najdłuższym tasiemcem człowieka. Tworzy go około 3000 segmentów (proglotydów). Główka pasożyta (tzw. skoleks) jest bardzo mała – 1 mm szerokości i 2-3 mm długości. Pasożyt ma spłaszczony grzbietowo-brzusznie kształt. Posiada dodatkowo bruzdy czepne. Około 20% segmentów od strony głowy jest jałowych. Pozostałe segmenty zawierają macice i jaja. Można go spotkać częściej na półkuli północnej. W Polsce zarażenie tym pasożytem występuje sporadycznie.
Pierwszym żywicielem jest skorupiak z rzędu widłonogów, a drugim ryba. Tak zwanym żywicielem ostatecznym jest ssak, a także człowiek. Pierwsze stadium rozwoju tzw. koracidium żyje w środowisku wodnym. Następnie zostaje zjedzone przez widłonoga, w ciele którego kształtuje się kolejne stadium tzw. onkosfera, a następnie procerkoid. W ciele ryby, która zje widłonoga rozwija się postać larwalna tzw. plerocerkoid. Osiedla się on w mięśniach ryby, gdzie może przebywać nawet kilkanaście lat. Końcowym żywicielem jest ssak lub człowiek, który zje rybę. W jelitach żywiciela końcowego tasiemiec osiąga postać dorosłą.

Wyróżnia się kilka odmian bruzdogłowca, w zależności od obszaru występowania, które mogą się nieznacznie różnić pomiędzy sobą:

  1. latum,
    D. erinocoi – południowoamerykański,
  2. pacificum,
  3. cordatum,
  4. ursi,
  5. dendriticum,
  6. lanceolatum,
  7. dalliae,
  8. yonagoensis,
  9. nihonkaiense = D. klebanovskii

Objawy zakażenia
Zarażenie bruzdogłowcem szerokim wywołuje u ludzi chorobę zwaną difylobotriozą:
niedrożność jelit,
biegunki,
zaparcia,
bóle brzucha oraz w nadbrzuszu,
zapalenie dróg żółciowych,
mdłości i wymioty,
niedokrwistość megaloblastyczna, spowodowana niedoborem witaminy B12,
kurczliwość jelita cienkiego,
nadkwaśność, zgaga,
zmniejszenie wydzielania enzymów trawiennych,
zapalenie wyrostka robaczkowego,
zwieszenie lub upośledzenie łaknienia,
utrata masy ciała,
osłabienie,
zaburzenia snu,
uczucie ucisku w gardle,
rozszerzenie źrenic,
dreszcze nocne,
eozynofilia,

Rzadkim objawem może być niedokrwistość złośliwa (1%), wywołana niedoborem witaminy B12.

  DIAGNOSTYKA PASOŻYTÓW I LECZENIE
  Precyzyjnie wykrywamy obecność ok 160 różnych pasożytów,
możliwa jest także ich eliminacja bez żadnych leków

Obecnie jedyna taka oferta na rynku
Diagnozujemy i eliminujemy także boreliozę
oporną na inne terapie
 
BRM-MED Sp. z o.o.  Przychodnia Biorezonansu i Terapii Rife
al. Jana Chrystiana Szucha 11A/24 Warszawa

Więcej informacji o pasożytach

Pasożyty, czyli mikroorganizmy, które żyją kosztem naszego zdrowia, są częstym zjawiskiem. Są one przenoszone na różne sposoby, takie jak kontakt z zainfekowanymi osobami lub zwierzętami, jedzenie nieodpowiednio ugotowanej żywności lub picie wody zanieczyszczonej pasożytami. Wiele chorób, takich jak przywra krwi, może być wywołane przez pasożyty. W celu wykrycia pasożytów, należy wykonać badanie na pasożyty. Zwłaszcza narażone są dzieci, które często nie zachowują wystarczającej higieny – pasożyty u dzieci.

Jednym z najczęstszych pasożytów jest lamblia, której lamblia objawy są bliźniacze do innych chorób jelitowych. Leczenie pasożytów może być złożone i wymagać kilku etapów. Ważne jest, żeby skonsultować się ze specjalistą i przestrzegać jego zaleceń, aby uzyskać najlepsze efekty – pasożyty leczenie. Innym często występującym pasożytem jest motylica wątrobowa, która może powodować poważne choroby wątroby. Rzęsistek pochwowy jest innym rodzajem pasożyta, który może wywoływać infekcje i problemy zdrowotne, takie jak rzęsistek pochwowy.

© 2012 BRM-MED Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zakaz kopiowania fragmentów lub całości tekstu bez zgody autora i właściciela Portalu