Badanie kału
Badanie koproskopowe jest bardzo często wykonywane w diagnostyce chorób pasożytniczych. Badanie kału jest często zalecane przez lekarzy internistów w diagnostyce robaków. Pasożyty w różnych stadiach mogą bytować w organizmie człowieka. Badanie laboratoryjne kału ma za zadanie wykryć zarówno dorosłe osobniki, larwy i jaja robaków, jak również trofozoity i cysty pierwotniaków, pod warunkiem, że w danej próbce przyniesionej do laboratorium się one znajdują i natrafi na nie laborant.
Badanie kału należy wykonać przed rozpoczęciem leczenia. Badanie należy powtórzyć przynajmniej 3 razy, w odstępach kilku dni. Badanie powinno być przeprowadzone od razu po pobraniu próbki, w innym przypadku materiał należy przechowywać w temperaturze 2-8ºC. Badanie kału wykonuje się w przypadku podejrzenia zakażenia pierwotniakami przewodu pokarmowego jak lamblia lub ameba, glistą ludzką, owsikiem, tasiemcami przewodu pokarmowego (nieuzbrojony, uzbrojony, bruzdogłowiec szeroki), motylicą wątrobową i innymi przywrami), węgorkiem, tęgoryjcem dwunastnicy.
Badanie makroskopowe kału ma na celu poszukiwanie całych robaków lub ich dużych fragmentów. Wykorzystywane jest w diagnostyce zakażenia owsikami lub glistą oraz niektórymi tasiemcami. Pozwala wykryć różne formy rozwojowe parazytów np. jaja robaków, cysty i trofozoidy pierwotniaków, ale pod warunkiem, że akurat znajdują się w tej konkretnej badanej próbce.
Mimo, że badania próbki kału są często zalecane przez lekarzy, uważa się, iż skuteczność testów laboratoryjnych na obecność pasożytów, waha się pomiędzy 5 a 10%. Najczęściej więc pacjent dostaje negatywny wynik, kiedy w rzeczywistości pasożyta lub jego jaj po prostu nie wykryto w danej próbce. W przypadku lamblii prawie zawsze jest wynik negatywny w badaniu kału, gdyż lamblie zwykle zasiedlają inne obszary niż jelito grube, podobnie jest z pasożytami bytującymi w tkankach miękkich i narządach, przecież nie ma ich w kale, jak duża część przywr, glist i część gatunków tasiemców. Z których część bytuje w narządach wewnętrznych (np. płuca, wątroba, drogi żółciowe) lub na narządach, w mięśniach, w mózgu, w gałce ocznej, w układzie krwionośnym (duża część pierwotniaków) lub limfatycznym.
Podsumowując badanie kału, jest ono wysoce niemiarodajne i raczej należy korzystać z innych testów na pasożyty. Lepiej przekonać lekarza, który chce nas wysłać na badania kału na obecność pasożytów aby zalecił bardziej wiarygodną diagnostykę lub samemu skorzystać z metod alternatywnych
badania na pasożyty.
Nieco bardziej skutecznie można wykryć pasożyty w kale metodą PCR, ale tylko dla kilku pasożytów istnieją takie testy. Płaci się dodatkowo oddzielnie za każdego pasożyta lub panel kilku z nich.
DIAGNOSTYKA PASOŻYTÓW I LECZENIE
Precyzyjnie wykrywamy obecność ok 160 różnych pasożytów, możliwa jest także ich eliminacja bez żadnych leków Obecnie jedyna taka oferta na rynku Diagnozujemy i eliminujemy także boreliozę oporną na inne terapie
BRM-MED Sp. z o.o. Przychodnia Biorezonansu i Terapii Rife
al. Jana Chrystiana Szucha 11A/24 Warszawa
|
Więcej informacji o pasożytach
Pasożyty, które zakażają nasze ciało, mogą powodować różne objawy zdrowotne. Przywra krwi jest jednym z nich, jednak by zdiagnozować tę chorobę, ważne jest wykonanie badanie na pasożyty. Niestety, pasożyty często nękają dzieci, dlatego też warto poznać pasożyty u dzieci i objawy, które one powodują. Lamblia to jeden z typów pasożytów, który może powodować różne objawy. Dowiedz się więcej o lamblia objawy. Leczenie pasożytów jest bardzo ważne, aby usunąć je z naszego ciała i uniknąć powikłań zdrowotnych. Zobacz pasożyty leczenie. Motylica wątrobowa to inny rodzaj pasożyta, który może wywoływać poważne choroby. Dowiedz się więcej o motylica wątrobowa i jej chorobach. Rzęsistek pochwowy to jeszcze inny typ pasożyta, który może powodować objawy u kobiet. Poznaj rzęsistek pochwowy i jego objawy.
© 2012 BRM-MED Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zakaz kopiowania fragmentów lub całości tekstu bez zgody autora i właściciela Portalu