ENCYKLOPEDIA PASOŻYTÓW
"obcy wewnątrz nas"
Kleszcz

 

Kleszcz (Ixodoidea)
 
Kleszcze należą do podgromady roztoczy (acari) i posiadają od 1 do kilku milimetrów długości, przy czym samice są większe. Występują na całym świecie, w tym na całym obszarze Polski (kleszcz pospolity). Posiadają narząd gębowy przystosowany do ssania krwi, dodatkowo wyposażony w zęby przytrzymujące pajęczaka w skórze żywiciela. Kleszcze ssą krew w stadium larwalnym, w stadium nimfy i jako osobnik dorosły. Często nie czuć ugryzienia przez kleszcza, gdyż podczas ugryzienia wpuszcza on substancję znieczulającą i osoba ogryziona może nie zauważyć pasożytującego na niej kleszcza. Żywicielami kleszcza są zwierzęta i ludzie. Żyją i atakują na łąkach i w lasach. Wzrost aktywności kleszczy rozpoczyna się w marcu, kwietniu, a trwa do jesieni. Największą aktywność obserwuje się jednak w maju/czerwcu i we wrześniu/październiku.

Kleszcze przenoszą wiele groźnych infekcji bateryjnych, wirusowych oraz pasożytniczych. Lista chorób powiązanych z kleszczami jest długa i należą do niej:
borelioza,
gorączka odkleszczowa,
bartonelloza,
babeszioza,
erlichioza,
jesinioza,
chlamydioza,
tyfus plamisty,
infekcja Mycoplasma hominis,
kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) choroba wirusowa grożąca ciężkim uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego.

Kleszcz może zarazić chorobami odkleszczowymi podczas ukąszenia, nie należy więc zwlekać z jego usunięciem. Najlepsza jest do tego pęseta. Jeśli kleszcz zagnieździł się bardzo głęboko, należy szybko zgłosić się do chirurga.
 
 
Wszelkie prawa zastrzeżone ©
Zakaz kopiowania fragmentów lub całości tekstu bez zgody właściciela Portalu