ENCYKLOPEDIA PASOŻYTÓW
"obcy wewnątrz nas"
Przywry wątroby

Motylica wątrobowa i przywra clonorchis sinensis
 

Objawy zakażenia przywrami wątroby
 

fasciola hepatica                                                        clonorchis sinensis
 
Zakażenie motylicą wątrobową (fasciola hepatica) należy do najgroźniejszych pośród wszystkich chorób pasożytniczych powodowanych przez przywry. Motylice żyją do kilku lat i są też największymi przywrami, mają rozmiar do 1,3cm x 3cm. Zarażają się ludzie i zwierzęta. Początkowy okres jest bezobjawowy; pierwsze objawy pojawiają się zwykle po ok. 2 tygodniach od zakażenia.
Po zakażeniu powstają uszkodzenie mechaniczne i obumieranie tkanek powodowane przez przemieszczające się przywry. Można zaobserwować miejscową martwicę tkanek wątroby oraz ropienie. Metabolity przywr mogą powodować reakcje alergiczne. Innymi skutkami zakażenia jest rozrost nabłonka przewodów żółciowych, powstawanie prześwitów oraz zapalenie przewodów żółciowych.
 
Na początku zakażenia mogą wystąpić także:
pokrzywka, osłabienie, ból głowy, brak apetytu, zażółcenie białek oka, a nieraz także bardzo wysoka gorączka i dreszcze.
 
W późniejszym i przewlekłym stadium zakażenia mogą wystąpić:
bóle w prawym łuku podżebrowym, nabrzmiała wątroba, bóle brzucha/kolka, biegunki, mdłości i wymioty, zapalenie wątroby.
 
Znane są przypadki przedostania się motylicy do płuc, ośrodkowego układu nerwowego, mięśni, tkanki podskórnej oraz gałek ocznych.
 
 
Trochę mniej groźna przywra wątroby to clonorchis sinensis, która jest mniejsza od motylicy wątrobowej. Znacznie częściej też w Polsce występuje. Ma rozmiar do 0,5cm x 2,5cm. Zakażenie człowieka następuje przez spożycie niedogotowanego mięsa ryb słodkowodnych, także solonego, marynowanego lub wędzonego. Po spożyciu cyst (metacerkarii) rozwijajają się one w dwunastnicy i dostają do dróg żółciowych, gdzie później przebywają. Dojrzewanie trwa około 1 miesiąca. Oprócz ludzi żywicielami mogą być też mięsożerne zwierzęta.

Clonorchis
sinensis wywołuje reakcje zapalne dróg żółciowych, w tym zahamowanie dostarczania żółci, zatory żółci wywołane przez pasożyta lub jego cysty i rozrost nabłonka, a czasem może spowodować nawet raka dróg żółciowych.
 
 
Metabolity tych przywr mogą powodować też reakcje alergiczne. 
 
 
Wszelkie prawa zastrzeżone ©
Zakaz kopiowania fragmentów lub całości tekstu bez zgody właściciela Portalu