Motylica wątrobowa – przyczyny, objawy i leczenie fascjolozy

Motylica wątrobowa (fascjoloza)
fasciola hepatica

Przywra_motylica_watrobowa
przywra_watroby

Zakażenie motylicą wątrobową należy do najgroźniejszych pośród wszystkich chorób pasożytniczych powodowanych przez przywry. Motylice żyją do ok 30 lat i są też jednymi z największych przywr, mają rozmiar do 1,3cm x 5cm. Pierwszym żywicielem pasożyta są jednak, podobnie jak u innych przywr. W ślimaku przywra przechodzi kolejne stadia rozwojowe – sporocysta, redia, cerkaria. Nosicielami ostatecznymi są ludzie i zwierzęta roślinożerne. Ludzie zarażają się poprzez spożycie nieumytych, nieugotowanych warzyw i zieleniny, podlewanych zakażoną wodą lub wodnych jak np. rukiew wodna. Motylice zagnieżdżają się zwykle w wątrobie lub przewodach żółciowych. Jaja pasożyta dostają się do przewodu pokarmowego żywiciela ostatecznego wraz z żółcią, a następnie są wydalane razem z kałem. Po dostaniu się ich do wody, cykl rozrodczy się zamyka.

Objawy zakażenia
Motylice powodują fascjolozę. Początkowy okres zakażenia, do którego dochodzi zwykle latem lub jesienią, jest jednak bezobjawowy, a pierwsze objawy pojawiają się zwykle po ok. 2 tygodniach od zakażenia. Zakażenie powoduje uszkodzenia mechaniczne i obumieranie tkanek wątroby wywołane przez przemieszczające się przywry. Można zaobserwować miejscową martwicę tkanek oraz ropienie. Innymi skutkami zakażenia jest rozrost nabłonka przewodów żółciowych, powstawanie prześwitów oraz zapalenie przewodów żółciowych. W rzadkich przypadkach może doprowadzić także do raka dróg żółciowych (cholangicarcinoma). Szczególnie groźna może być też koinfekcja tym pasożytem oraz wirusowym zapaleniem wątroby, gdzie może dojść do szybkiej degeneracji narządu. Metabolity przywr mogą powodować też reakcje alergiczne.

Na początku zakażenia motylicą mogą wystąpić także:

pokrzywka, osłabienie, ból głowy, brak apetytu, zażółcenie białek oka, a nieraz także bardzo wysoka gorączka i dreszcze.
W późniejszym i przewlekłym stadium zakażenia mogą wystąpić:
bóle w prawym łuku podżebrowym, kamica woreczka żółciowego, nabrzmiała wątroba, bóle brzucha/kolka, biegunki, mdłości i wymioty, zapalenie wątroby, plamy wątrobowe na skórze.
Znane są przypadki przedostania się motylicy do płuc, ośrodkowego układu nerwowego, mięśni, tkanki podskórnej oraz gałek ocznych.

 

Więcej informacji o pasożytach

Pasożyty, które infekują nasze ciało, mogą wywoływać różne objawy zdrowotne. Przywra krwi jest jednym z nich, jednak by zdiagnozować tę chorobę, ważne jest wykonanie badanie na pasożyty. Niestety, pasożyty często nękają dzieci, dlatego też warto poznać pasożyty u dzieci i objawy, które one powodują. Lamblia to jeden z rodzajów pasożytów, który może powodować różne objawy. Dowiedz się więcej o lamblia objawy. Leczenie pasożytów jest bardzo ważne, żeby usunąć je z naszego ciała i uniknąć powikłań zdrowotnych. Zobacz pasożyty leczenie. Motylica wątrobowa to inny rodzaj pasożyta, który może wywoływać poważne choroby. Dowiedz się więcej o motylica wątrobowa i jej chorobach. Rzęsistek pochwowy to jeszcze inny typ pasożyta, który może wywoływać objawy u kobiet. Poznaj rzęsistek pochwowy i jego objawy.

  DIAGNOSTYKA PASOŻYTÓW I LECZENIE
  Precyzyjnie wykrywamy obecność ok 160 różnych pasożytów,
możliwa jest także ich eliminacja bez żadnych leków

Obecnie jedyna taka oferta na rynku
Diagnozujemy i eliminujemy także boreliozę
oporną na inne terapie
 
BRM-MED Sp. z o.o.  Przychodnia Biorezonansu i Terapii Rife
al. Jana Chrystiana Szucha 11A/24 Warszawa

© 2012 BRM-MED Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zakaz kopiowania fragmentów lub całości tekstu bez zgody autora i właściciela Portalu