Motyliczka wątrobowa – Dicrocoelium lanceolatum

Dicrocoelium lanceolatum (przywra lancetowata)
Motyliczka wątrobowa

dicrocoelium

Pasożytnicza przywra wywołująca dikroceliozę. U żywiciela ostatecznego żyje w drogach żółciowych. Żywicielem ostatecznym są przeżuwacze (najczęściej owce, kozy), czasami inne zwierzęta lub człowiek.

Osiąga do około  4–12 mm długości i 1,5–3 mm szerokości. Ciało ma spłaszczone i lancetowate, jest obojniakiem.

Podobnie jak przy wszystkich przywrach w cyklu rozwojowym bierze udział ślimak, który zaraża się zjadając jaja zawierające miracidium. Następnie przekształcają się one w sporocysty. Sporocysta rozmnaża się w kolejne pokolenie sporocyst, a następnie w cerkarie, które są usuwane z organizmu wraz ze śluzem. Są zjadane razem z roślinami, na których się osadzą przez mrówki, w których tworzy cysty. Cysta wpływa na zachowanie mrówki, powodując, że podczas dnia wchodzi ona na liście traw lub roślin polnych, co zwiększa szansę na jej zjedzenie przez żywiciela ostatecznego. Metacerkarie są zjadane razem z trawą przez przeżuwacze, u których osiedlają się w drogach żółciowych, gdzie składają jaja. Jaja wydostają się na zewnątrz wraz z kałem. Człowiek zaraża się poprzez zakażoną roślinność (żywność) lub wodę, w której znajdują się metacerkarie.

Objawy zakażenia:

Zakażenie powoduje dikroceliozę, chorobę występującą częściej u zwierząt niż u człowieka, w związku ze specyficznym cyklem rozwojowym. Jednak zakażenia u ludzi nie są rzadkie. Możliwe jest zakażenie pozornie bez widocznych objawów. Najczęściej występują lekkie objawy, kolki pod prawym łukiem żebrowym. Przy zarażeniu dużą ilością motyliczek, może nastąpić przerost nabłonka dróg żółciowych. Ciężkie zakażenia powoduje marskość wątroby i dróg żółciowych oraz kliniczny syndrom obrzęku, niedokrwistość i wycieńczenie.

Więcej informacji o pasożytach

Jeżeli podejrzewasz, że jesteś zarażony pasożytami, warto wykonać badanie na pasożyty. Jednym z objawów infekcji jest przywra krwi, która jest powodowana przez jedne z najczęstszych pasożytów. Pasożyty nie tylko dotykają dorosłych, lecz również pasożyty u dzieci są częstym zjawiskiem. Do najbardziej rozpowszechnionych pasożytów należą lamblie, które powodują takie symptomy jak lamblia symptomy. Terapia pasożytów jest bardzo ważne, aby unikać sporych konsekwencji zdrowotnych, dlatego ważne jest, żeby znaleźć skuteczne pasożyty terapia. Innym częstym pasożytem jest motylica wątrobowa, która może powodować poważne choroby, jeśli nie jest leczona. Rzęsistek pochwowy jest częstym pasożytem, który może powodować niemiłe objawy, dlatego warto wiedzieć, jak go leczyć, żeby uniknąć powikłań zdrowotnych.

  DIAGNOSTYKA PASOŻYTÓW I LECZENIE
  Precyzyjnie wykrywamy obecność ok 160 różnych pasożytów,
możliwa jest także ich eliminacja bez żadnych leków

Obecnie jedyna taka oferta na rynku
Diagnozujemy i eliminujemy także boreliozę
oporną na inne terapie
 
BRM-MED Sp. z o.o.  Przychodnia Biorezonansu i Terapii Rife
al. Jana Chrystiana Szucha 11A/24 Warszawa

© 2012 BRM-MED Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zakaz kopiowania fragmentów lub całości tekstu bez zgody autora i właściciela Portalu