Clonorchis sinensis

Strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka) m.in. w celach statystycznych
Bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia końcowego

Clonorchis sinensis (klonorchoza)
przywra chińska

przywra_clonorchis-sinensis

Trochę mniejsza od motylicy przywra wątroby to clonorchis sinensis. Częściej też występuje w naszym kraju, ma rozmiar do 0,5cm x 2,5cm i żyje do 20 – 30 lat. Zakażenie człowieka następuje m.in. przez spożycie sushi, niedogotowanego mięsa ryb słodkowodnych, także solonego, marynowanego czy wędzonego (np. łosoś norweski, szkocki, polski wędzone na zimno). Możliwe jest jednak też zakażenie poprzez spożycie surówek i sałatek sporządzonych z niedomytej zieleniny zawierającej formy pośrednie pasożyta. Praktycznie po każdej konsumpcji sushi (innego niż przygotowane ze świeżej ryby w 100% morskiej lub obrobionej termicznie) trzeba się liczyć z możliwością zakażenia przywrami. Po spożyciu zakażonej żywności z cystami (metacerkariami) rozwijają się one w dwunastnicy i dostają do dróg żółciowych, gdzie później przebywają. Powinni uważać także posiadacze akwariów z rybami słodkowodnymi, szczególnie egzotycznymi, gdyż może dojść do zakażenia przy pracy gołymi rękami w akwarium. Dojrzewanie trwa około 1 miesiąca, pierwsze dolegliwości pojawiają się więc po ok 30-40 dniach. Oprócz ludzi, żywicielami mogą być też mięsożerne zwierzęta (psy, koty).

Objawy zakażenia
Możliwe jest pozornie bezobjawowe nosicielstwo, ale zwykle pacjenci skarżą się na dyskomfort lub nieokreślony ból (kolki) w okolicy woreczka żółciowego lub wątroby, w obszarze prawego łuku żebrowego lub pod prawą łopatką u dołu (np. kłujący ból), albo w miejscu które może sugerować ból prawej nerki, bóle głowy, zmęczenie, bezsenność. Do objawów można zaliczyć też uczucie przelewania się i chlupania w jamie brzusznej.
Clonorchis
sinensis wywołuje klonorchozę (clonorchiasis), powodując reakcje zapalne dróg żółciowych, w tym zahamowanie dostarczania żółci, zatory żółci wywołane przez pasożyta lub jego cysty i rozrost nabłonka. Objawem może być także kamica woreczka i włóknienie wątroby. Może spowodować nawet raka dróg żółciowych i jest uważana za czynnik ryzyka przy Cholangiocarcinoma (CLG – raku komórek wyścielających drogi żółciowe). Występuje ścisła korelacja pomiędzy częstością występowania tego typu raka, a obszarami częstego występowania zakażeń przywrą chińską.
Metabolity tych przywr mogą powodować też reakcje alergiczne i bezsenność.

  DIAGNOSTYKA PASOŻYTÓW I LECZENIE
  Precyzyjnie wykrywamy obecność ponad 130 różnych pasożytów,
możliwa jest także ich eliminacja bez żadnych leków

Obecnie jedyna taka oferta na rynku
Diagnozujemy i eliminujemy także boreliozę
oporną na inne terapie
 
BRM-Med BIOREZONANS WARSZAWA 
535 40 40 40

kliknij link:  http://www.biorezonans-warszawa.pl/pasozyty-badania

© 2012 BRM-MED Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zakaz kopiowania fragmentów lub całości tekstu bez zgody autora i właściciela Portalu